Francja udzieli Ukrainie 1,2 mld euro pomocy finansowej

Francja zapewni Ukrainie 1,2 mld euro na projekty rozwojowe. To efekt wizyty w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

We wtorek w Kijowie spotkali się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron. Po spotkaniu podczas wspólnej konferencji prasowej Zełenski dziękował Macronowi za przekazanie Ukrainie 1,2 mld euro pomocy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Później we wtorek wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Rostysław Szurma poinformował, że tego dnia prezydent Francji ogłosił nowy program współpracy finansowej z Ukrainą.

„Oprócz już przyznanego wsparcia makrofinansowego w wysokości 1,2 mld euro z Unii Europejskiej, strona francuska zapewnia kolejne 1,2 mld euro programowego finansowania” – powiedział Szurma.

Na francuskie finansowanie złoży się kredyt udzielony przez ministerstwo gospodarki i finansów Francji ukraińskiemu rządowi w wysokości 200 mln euro oraz gwarancje w wysokości 1 mld euro. Dzięki gwarancjom Ukraina będzie mogła zaciągnąć we francuskich bankach kredyty na preferencyjnych warunkach.

Według Szurmy środki te mogą być skierowane na konkretne projekty rozwojowe uzgodnione ze stroną francuską i angażujące francuskich dostawców i wykonawców.

Oprócz tego podpisano dokumenty o finansowaniu i dostarczeniu na Ukrainę lokomotyw elektrycznych Alstom za sumę 900 mln euro. Osobne finansowanie przewidziano na dostawy sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz budowy łodzi patrolowych dla ukraińskiej straży granicznej.

Portal Europejska Prawda podaje, że Emmanuel Macron powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że wdrożenie porozumień mińskich jest jedynym sposobem na zaprowadzenie pokoju na wschodzie Ukrainy. Stwierdzał, że 26 stycznia Ukraina potwierdziła gotowość do kontynuowania tych porozumień. Podobną deklarację wedle jego słów złożył w poniedziałek w rozmowie z nim prezydent Rosji Władimir Putin. „Bazując na tym podwójnym zaangażowaniu Rosji i Ukrainy, możemy posunąć te rozmowy do przodu” – powiedział Macron.

Prezydent Francji potwierdził, że 10 lutego br. w Berlinie odbędzie się kolejne spotkanie doradców politycznych przywódców „normandzkiej czwórki” czyli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Interfax podaje, że Macron zaproponował w Kijowie poczynienie w najbliższych tygodniach „wyjaśnień” do porozumień mińskich w celu „usunięcia rozbieżności”.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Emmanuel Macron gościł w Moskwie, gdzie próbował doprowadzić do deeskalacji napięć między Rosją i państwami zachodnimi. Rozmowy prezydentów Francji i Rosji ciągnęły się przez około pięć godzin.

Kresy.pl / unian.ua / eurointegration.com.ua / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz