Dworczyk, Błaszczak i Gliński nagrodzeni orderami za zasługi dla Ukrainy

Wśród polityków, dziennikarzy, działaczy i twórców kultury uhonorowanych medalami przez Wołodymyra Zełenskiego znaleźli się wicepremierzy Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak podała we wtorek Polska Agencja Prasowa, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował wysokimi ukraińskimi odznaczeniami członków polskiego rządu – wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Piotr Gliński został uhonorowany orderem Księcia Jarosława Mądrego V klasy, Mariusz Błaszczak orderem Za Zasługi I klasy, a Michał Dworczyk orderem Za Zasługi II klasy.

Jak podawaliśmy, ukraiński order Za Zasługi przyznaje się za „znaczące osiągnięcia” w działalności na rzecz Ukrainy. Order Jarosława Mądrego nadaje się za „wybitne zasługi dla Ukrainy w dziedzinie budowania państwa, wzmacniania międzynarodowego prestiżu Ukrainy, rozwoju gospodarczego, nauki, edukacji, kultury, sztuki, ochrony zdrowia, za wybitną działalność charytatywną, humanistyczną i publiczną”.

Dekret, na podstawie którego nagrodzono polskich polityków, został podpisany przez Zełenskiego jeszcze 23 sierpnia br. Wynika z niego, że ukraiński prezydent uhonorował znacznie większe grono, kilkudziesięciu nie tylko zagranicznych polityków, ale także dziennikarzy, biznesmenów, aktywistów i twórców kultury. Znaleźli się w nim m.in. premier Włoch Mario Draghi i szefowa KE Ursula von der Leyen (order Księcia Jarosława Mądrego I klasy), sekretarz stanu USA Anthony Blinken, szef MSZ Gwatemali Adolfo Flores, szef Sztabu Generalnego Słowacji Daniel Zmeko, szef Połączonych Sztabów USA Mike Milley, sekretarz obrony USA Lloyd Austin oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan (order Księcia Jarosława Mądrego II klasy).

PAP podaje, że Michał Dworczyk został także odznaczony medalem “Za rozwój współpracy wojskowej” przyznawanym przez ukraiński resort obrony.

Przypomnijmy, że na początku 2021 roku były minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz został nagrodzony orderem „Za Zasługi” III stopnia. Prezydent RP Andrzej Duda znalazł się wśród osób odznaczonych orderem Jarosława Mądrego I stopnia w sierpniu 2021 roku. W czerwcu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński otrzymali podczas wizyty w Kijowie order Jarosława Mądrego II klasy.

Kresy.pl / pap.pl / president.gov.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Gliński to ten “działacz kulturalny”, który zabronił pokazywania w Polsce największych osiągnięć kultury rosyjskiej. Cieszmy się więc, iż nie nakazał palenia książek rosyjskich pisarzy i obrazów rosyjski malarzy. Gdyby to zrobił to by dostał najwyższe ukraińskie (banderowskie) odznaczenie. Ale nie powiedział ostatniego słowa, więc nie ma się z czego cieszyć.