820 mln dolarów to więcej niż dziesiąta część majątku ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa.

Sąd w Nikozji zamroził aktywa należące do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa warte 820 milionów dolarów – podały w piątek ukraińskie media powołując się na Financial Times, który dotarł do postanowienia cypryjskiego sądu.

Postanowienie zostało wydane 27. grudnia ubiegłego roku na wniosek firmy Raga Establishment należącej do byłego ukraińskiego bankiera Denysa Horbunenki. Raga Establishment pozwała firmę Achmetowa SCM Financial Overseas Limited a także dziewięć innych podmiotów w związku z nieotrzymaniem pełnej zapłaty za sprzedaż ukraińskiej firmy telekomunikacyjnej Ukrtelecom. Strona pozywająca twierdziła w sądzie, że sprzedała Ukrtelecom w 2013 roku za 860 milionów dolarów, lecz otrzymała do tej pory tylko 100 milionów. Natomiast firma Achmetowa podnosiła argument, że Raga Establishment nie wywiązała się ze swoich zobowiązań inwestycyjnych.

Jak podaje Ukrinform, wśród aktywów które mogą zostać zajęte jest mieszkanie w kompleksie One Hyde Park w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Agencja podkreśla, że gdy Achmetow kupował tę nieruchomość, była to najdroższa prywatna rezydencja w Wielkiej Brytanii.

Według doniesień mediów sprawa może także wpłynąć na interesy innego ukraińskiego oligarchy, Dmytra Firtasza, który obecnie przebywa w Austrii, skąd może być wydany amerykańskim władzom, które oskarżają go o korupcję. Firma Group DF należąca do Firtasza jest winna Raga Establishment 300 milionów dolarów, również z tytułu udziału w prywatyzacji Ukrtelecomu.

Achmetow może do 8. stycznia br. zaskarżyć postanowienie sądu o zamrożeniu jego majątku.

Przypomnijmy, że według szacunków ukraińskiego pisma „Nowoje Wriemia” z października 2017 roku Rinat Achmetow jest najbogatszym Ukraińcem z majątkiem o wartości 6,9 mld dolarów. W ciągu ostatniego roku miał wzbogacić się o 2,8 mld dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Pseudonim “Rinat” albo śledząc Achmetowa

Kresy.pl / Ukrinform / Hromadske

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply