Bitwa o Donbas: Ukraińcy wycofali się z Popasnej

Ukraińscy żołnierze wycofali się z miasta Popasna w obwodzie ługańskim, o które toczyły się ciężkie boje praktycznie od początku rosyjskiej inwazji.

Jak podaje agencja Reutera, obie strony wojny na Ukrainie poinformowały w niedzielę o utracie przez ukraińską armią kontroli nad Popasną.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział w niedzielę, że jego wojska przejęły kontrolę nad większością Popasnej.

Gubernator obwodu ługańskiego z ramienia Kijowa Serhij Hajdaj powiedział ukraińskiej telewizji, że wojska ukraińskie wycofały się, by zająć bardziej ufortyfikowane pozycje.

„Niestety nasze wojska naprawdę wyszły z Popasnej. Bo wyobraźcie sobie, że miasto było ostrzeliwane przez ponad dwa miesiące, od początku inwazji. Tam i bomby, i rakiety, i miny, i artyleria. Tam wszystko zostało zrujnowane. Dlatego nasi przenieśli się na silniejsze pozycje” – powiedział Hajdaj.

W niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował w komunikacie, że Rosjanie kontynuowali działania ofensywne na kierunkach na Łyman, Popasną, Siewierodonieck i Awdijiwkę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy w Popasnej mieli zlikwidować oddział najemników z Libii

Serhij Hajdaj poinformował także o efektach sobotniego rosyjskiego ataku powietrznego na szkołę i dom kultury w Biłohoriwce. Pożar, który wybuchł w wyniku bombardowania, ugaszono po 4 godzinach. Podczas rozbierania zawałów znaleziono ciała dwóch zabitych. Ewakuowano 30 osób, z czego 7 rannych. Jego zdaniem najprawdopodobniej zginęło 60 osób, które przebywały w piwnicy budynku.

CZYTAJ TAKŻE: ISW: Ukraińcy z powodzeniem rozwijają kontrofensywę pod Charkowem

Kresy.pl / reuters.com / mil.in.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz