Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow powiedział we wtorek, że Ukraińcy zidentyfikowali jedną z osób odpowiedzialnych za użycie broni chemicznej w marcu br. w brytyjskim Salisbury. Według niego osoba ta jest oficerem GRU, który brał udział w ewakuacji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do Rosji w 2014 roku.

Awakow powiedział o tym na spotkaniu z brytyjskim ministrem ds. bezpieczeństwa i przestępczości gospodarczej Benem Wallacem w Kijowie, na którym omawiano plany kompleksowej współpracy w zwalczaniu przestępczości. Jak podaje strona internetowa ukraińskiego MSW, „strony omówiły wspólny plan walki z zagrożeniami cybernetycznymi oraz zorganizowaną przestępczością, koordynowanymi przez służby specjalne kraju-agresora – Federacji Rosyjskiej”.

W trakcie spotkania Ben Wallace powiedział, że działaniami Rosji zagrożone są nie tylko Ukraina i Wielka Brytania.

„Wysoko cenimy naszą współpracę z Ukrainą, krajem który znajduje się w forpoczcie walki z cyberatakami i wojną hybrydową. Bezprawna aneksja Krymu, napad w Salisbury i cyberataki na świecie świadczą, że to może powtórzyć się gdziekolwiek. Właśnie dlatego jest ważne, że jak bliscy partnerzy współpracujemy i uświadamiamy o niebezpieczeństwie ze strony Rosji. Z przyjemnością obserwuję taką owocną współpracę z Ukrainą”. – cytuje słowa brytyjskiego wiceministra strona ukraińskiego MSW.

Ze swojej strony Arsen Awakow oświadczył, że na Ukrainie zidentyfikowano jednego z uczestników ataku w Salisbury. Według niego osoba ta jest oficerem GRU, który brał udział w ewakuacji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do Rosji w 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Zacharowa odrzuciła doniesienia nt. Boszyrowa-Czepigi. „Gdzie są dowody?”

Strona internetowa ukraińskiego MSW, które podała tę informację, nie sprecyzowała, czy Awakow wymienił z nazwiska zidentyfikowaną osobę. Kilka dni temu rosyjski dziennikarz Siergiej Kaniew, który brał udział w dochodzeniu brytyjskiego portalu Bellingcat na temat domniemanej tożsamości sprawców z Salisbury, twierdził, że jeden z nich – według Kaniewa był to Anatolij Czepiga – w 2014 roku brał udział w ewakuacji obalonego przez wydarzenia Euromajdanu Janukowycza na Krym a później do Rosji i miał za to otrzymać medal Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: szef MSW broni oskarżonego o korupcję syna – wysyła na śledczych policję i pułk Azow

Kresy.pl / mvs.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz