Ambasador Ukrainy w Mińsku pilnie wezwany do Kijowa

MSZ Ukrainy zdecydowało o wezwaniu ukraińskiego ambasadora w Białorusi na konsultacje do Kijowa.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdecydowało o wezwaniu ambasadora w Mińsku Ihora Kyzyma na konsultacje w celu „oceny perspektyw stosunków ukraińsko-białoruskich w nowej rzeczywistości”. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podkreślił, że Kijów po raz pierwszy w historii relacji z Białorusią zdecydował się na taki krok i zrobiono to „wyłącznie z powodu niedopuszczalnych działań Mińska”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W opublikowanym przez MSZ Ukrainy oświadczeniu Dmytro Kułeba wskazał na wydanie Rosji przez Białoruś 32 rosyjskich najemników pomimo istnienia „prawnych i moralnych” podstaw do przekazania ich Ukrainie. „Ten krok poderwał zaufanie między naszymi krajami i zadał ciężki cios naszym dwustronnym relacjom” – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Strona ukraińska zarzuciła także Aleksandrowi Łukaszence, że „wielokrotnie i zupełnie bezpodstawnie oskarżał Ukrainę o nieprzyjazne kroki wobec Białorusi”.

W ostatnich dniach białoruski prezydent zarzucał ukraińskim władzom, że domagają się powtórzenia wyborów prezydenckich na Białorusi, co dementowała kancelaria prezydenta Zełenskiego. Na Ukrainie nie spodobały się także słowa Łukaszenki, że jeśli zostanie on usunięty z urzędu, mieszkańcy Białorusi „będą klęczeć tak jak na Ukrainie”.

Zdaniem Kułeby „nowe zagrożenie” dla bezpieczeństwa w regionie wynika z doniesień o możliwości zaangażowania się Rosji w „uregulowanie sytuacji na Białorusi”.

„Połączenie tych faktów i działań, a także rozwój wydarzeń na Białorusi, której społeczeństwo wyraziło wotum nieufności wobec oficjalnych wyników wyborów na prezydenta Białorusi, kardynalnie zmienia sytuację w stosunkach ukraińsko-białoruskich” – oświadczył Dmytro Kułeba uzasadniając wezwanie ambasadora z Mińska do kraju.

Według agencji Unian ambasador Kyzym został wezwany do kraju w trybie pilnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lider „azowców” zaoferował pomoc białoruskim opozycjonistom

Kresy.pl / mfa.gov.ua / unian.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz