Według rzeczniczki SBU zabezpieczono propagandowe materiały, broń, materiały wybuchowe i „wiele innych dowodów wywrotowej roboty” przeciw Ukrainie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podjęła w poniedziałek szeroko zakrojoną akcję wymierzoną w osoby prowadzące działalność antypaństwową – podała Ukraińska Prawda powołując się na rzeczniczkę SBU Ołenę Hitłanską.Dzisiaj Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadza ponad 25 sankcjonowanych przeszukań w różnych regionach Ukrainy u osób, które pomagają krajowi-agresorowi [tj. Rosji – red.] w przeprowadzaniu antyukraińskich akcji. – napisała Hitłanska na Facebooku. – Podczas przeszukań zabezpieczono propagandowe materiały, broń, materiały wybuchowe i wiele innych dowodów wywrotowej roboty przeciwko naszemu krajowi. – dodała.

Hitłanska nie podała dalszych szczegółów akcji obiecując, że zostaną one ujawnione po zakończeniu wszelkich procedur. Poinformowała jedynie, że wśród osób, u których dokonano przeszukań byli dziennikarze. Jak napisała, „przynależność do zawodu nie chroni przed prawną odpowiedzialnością za antypaństwowe działania”.

Portal Hromadske podał, że SBU weszła dzisiaj do kijowskiego domu dziennikarza Jurija Łukaszyna. Przeszukanie miało mieć związek z postępowaniem ws. „informacyjnej agresji” wobec Ukrainy ze strony „przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i okupacyjnej władzy Krymu”. Do przestępstwa miało dojść przed 25. grudnia 2014 roku. Znajomy Łukaszyna, dziennikarz Dmytro Skworcow, który podał na Facebooku informację o przeszukaniu, przypuszcza, że sprawa może mieć związek z wyjazdem na Krym po jego aneksji. Łukaszyn pracował m.in. w gazetach „Dieło”, „2000”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie wiadomo, czy dzisiejsza akcja SBU ma związek ze sprawą zatrzymanego w piątek Wołodymyra Rubana. Szef ukraińskiej organizacji zajmującej się uwalnianiem jeńców z Donbasu, został oskarżony o nielegalne posiadanie broni i przygotowywanie wielkiego zamachu terrorystycznego w Kijowie, m.in. na prezydenta Petra Poroszenkę i wysokich rangą urzędników państwowych. Według SBU w zamachu tym miały zginąć „tysiące osób”.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Hromadske

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz