Przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski poradził prezydentowi Białorusi by wycofał swoją kandydaturę z bieżących wyborów.

Wybory prezydenckie zostały rozpisane na Białorusi na dzień 9 sierpnia, lecz już od wtorku trwa tam procedura głosowania przedterminowego. Okres przedwyborczy odznaczył się największą mobilizacją społeczną przeciwników urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Władze odmówiły najpopularniejszym pretendentom do zmienienia go na stanowisku głowy państwa formalnej rejestracji jako kandydatów. Dwóch z nich trafiło do aresztu podobnie jak spora grupa ich zwolenników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sytuację w sąsiednim państwie skomentował znany z radykalnych tez rosyjski polityk Władimir Żyrinowski. Lider LDPR obchodził w piątek 30-lecie swojej działalności politycznej. Zapytany o działania Łukaszenki, stwierdził – „władza to najstraszniejszy narkotyk i Łukaszenko nie może oderwać się”. Żyrinowski zwrócił się do prezydenta Białorusi – „Aleksandrze Grigoriewiczu oderwijcie się… i przeprowadźcie piękne wybory wycofując swoją kandydaturę z wyborów”.

Jednak Żyrinowski widział inny optymalny scenariusz dla sąsiedniego państwa – „powrót Białorusi do ojczystych brzegów według przykładu Krymu” – jak powiedział rosyjski polityk, którego zacytował portal Lenta.ru.

W czasie wtorkowego orędzie do narodu Łukaszenko stwierdził, że „Rosja była, jest i będzie naszym najbliższym sojusznikiem. Kto by nie był u władzy na Białorusi i w Rosji.”

lenta.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz