Ilja Jaszyn, burmistrz rejonu krasnosielskiego w Moskwie i jeden z liderów rosyjskiej opozycji, nie został dopuszczony przez komisję wyborczą do startu w wyborach do moskiewskiej rady miasta. Jaszyna skreślono, ponieważ odsetek podpisów pod jego kandydaturą przekroczył dozwolone 10 proc. – informuje Polska Agencja Prasowa.

Jaszyn jest jednym z 17 przedstawicieli rosyjskiej opozycji, którzy chcieli kandydować do rady miasta. Będąc kandydatem niezależnym musiał zebrać 4,5 tys. podpisów. We wtorek komisja wyborcza nie dopuściła go do kandydowania z powodu zakwestionowania ponad 10 proc. podpisów. Stwierdzono także, że prowadzi niedozwoloną agitację.

Według Interfaxu do tej pory komisje wyborcze odmówiły rejestracji 27 kandydatom do rady miasta. 216 osób zostało dopuszczonych do kandydowania. Rejestracja kandydatur trwa – pracę zakończyło 25 z 45 komisji wyborczych. Do rozpatrzenia zostały wnioski 47 kandydatów. Komisje zakończą pracę we wtorek a oficjalny komunikat o efektach ich pracy pojawi się w środę.

Kandydaci, których nie dopuszczono do startu wyborach, mogą złożyć odwołanie do miejskiej komisji wyborczej lub do sądu.

Ilja Jaszyn ogłosił po posiedzeniu komisji, że zignorowała ona oświadczenia osób, które pisemnie potwierdzały autentyczność swoich podpisów. Zdaniem rosyjskiej opozycji kwestionowanie podpisów ma na celu wyeliminowanie opozycjonistów z wyborów.

Przypomnijmy, iż po doniesieniach o kwestionowaniu podpisów pod wnioskami opozycjonistów w niedzielę pod siedzibą miejskiej komisji wyborczej w Moskwie doszło do demonstracji opozycji, na której zjawiło się według różnych szacunków od 1 do 2 tys. osób. Policja zatrzymała 38 osób, które później zwolniono do domów. W poniedziałek w centrum Moskwy doszło do kolejnej demonstracji przeciw działaniom komisji wyborczych.

Wybory do rady miejskiej Moskwy są zaplanowane na 8. września. Wszyscy deputowani zostaną wybrani w jednomandatowych okręgach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: „cud nad urną” we Władywostoku?

Kresy.pl / PAP / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz