Izba wyższa rosyjskiego parlamentu – Rada Federacji zadecydowała o terminie przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Odbędą się w marcu.

Na czwartkowym posiedzeniu rosyjscy senatorzy zadecydowali się wyznaczyć datę wyborów prezydenckich na 17 marca przyszłego roku. „W istocie ta decyzja oznacza początek kampanii wyborczej” – powiedziała na posiedzeniu Walentina Matwijenko, przewodnicząca izby wyższej parlamentu.

Zgodnie z prawem wybory prezydenckie w Rosji zwołuje izba wyższa parlamentu nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 90 dni przed dniem głosowania. Dniem głosowania w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej jest druga niedziela miesiąca, w którym odbywało się głosowanie w poprzednich wyborach powszechnych głowy państwa. Jeżeli jednak niedziela, w której mają się odbyć wybory, zbiega się z dniem poprzedzającym dzień wolny od pracy, albo ta niedziela przypada w tygodniu obejmującym dzień wolny od pracy, albo ta niedziela zostanie uznana za dzień roboczy, wybory odbywają się w kolejną najbliższą niedzielę.

Druga niedziela marca przyszłego roku przypada na 10 marca i kończy tydzień, w którym przypada święto 8 marca – MIędzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony także w Rosji. W związku z tym wybory zaplanowano na najbliższą niedzielę – 17 marca.

Władimir Putin nie zadeklarował na razie czy zamierza ubiegać się o kolejną kadencję.

Czytaj także: Pieskow: Kolejny prezydent Rosji powinien być taki sam jak Putin

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply