Władimir Putin przemówił do uczestników i gości Igrzysk BRICS w Kazaniu, ogłaszając otwarcie zawodów angażujących sportowców z kilkudziesięciu państw utrzymujących poprawne relacje z Rosją.

„Ogłaszam, że Igrzyska Sportowe BRICS 2024 za otwarte!” – zadeklarował gromko prezydent Rosji w czasie ceremonii inaugurującej nowe zawody sportowe z stolicy Tatarstanu i jednej z bogatszych metropolii Rosji – Kazaniu. Putin wyraził pewność, że wydarzenie to stanie się kolejnym symbolem poszerzania dialogu międzykulturowego, a także znaczącym wkładem we wzmacnianie przyjaźni między narodami i owocnej interakcji między krajami, zrelacjonowała państwowa agencja RIA Nowosti.

Według niego igrzyska BRICS będą triumfem uniwersalnych wartości sportu, równości szans i uczciwej rywalizacji. Przewidywał, że ich popularność będzie rosła wraz ze zwzrostem znaczenia państw tworzących grupę BRICS. Putin ocenił, iż kraje uczestniczące w tym formacie współpracy rozwijają się dynamicznie, wspólnie rozwiązują problemy na dużą skalę i dają przykład prawdziwego partnerstwa.

Zawody będą odbywać się na arenach sportowych Kazania i Moskwy – “Miasta bogate w historię, wielonarodową kulturę, tradycje, a jednocześnie nowoczesne, patrzące w przyszłość” – jak to ujął rosyjski przywódca.

Igrzyska BRICS potrwają 24 czerwca. Do ich organizacji wykorzystanych zostanie w Kazaniu 15 obiektów sportowych. W konkursie weźmie udział około pięciu tysięcy zawodników. Powalczą o 387 zestawów medali w 27 dyscyplinach sportowych. Według ministra sportu Michaiła Diegtiariewa swój udział w Igrzyskach BRICS potwierdziły 93 kraje.

Zawody są jak do tej pory najszerszym wyjściem Rosji ze sportowej izolacji w jaką popadła po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na dużą skalę w lutym 2022 r. Reprezentacja Rosji została wykluczona z międzynarodowych przez wiele światowych federacji najpopularniejszych sportów. W nieco tylko mniejszym stopniu dotyczy to Białorusi.

W przypadku tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli wziąć udział, ale nie pod flagą swoich państw. Nie będą też obecni na ceremonii rozpoczęcia.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki. 24 sierpnia przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, poza Argnetyną, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich została wycofana z formatu. Kilkadziesiąt innych państw wyraża wolę przystąpienia do BRICS.

 ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply