Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow przybył z niespodziewaną wizytą do Francji. Niektórzy komentatorzy uznają ją za demonstrację wsparcia Moskwy dla polityki dystansowania się od USA podjętej przez Macrona.

„Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odbędzie wizytę roboczą we Francji 11-12 listopada. Weźmie udział w 2. Paryskim Forum Pokoju” – taka informacja pojawiła się 11 listopada na stronie internetowej rosyjskiej dyplomacji. W informacji zaznaczono, że Ławrow spotka się ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yves Le Drianem by dyskutować „o strategicznej stabilności i bezpieczeństwie, także w świetle wygaśnięcia układu INF„, czyli układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, z którego najpierw wycofali się Amerykanie a potem Rosjanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wśród konkretnych tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych Francji i Rosji wymieniono kwestię reformy konstytucyjnej w Syrii oraz sytuacji na granicy syryjsko-tureckiej, kwestię umowy JCPOA w sprawie irańskiego programu atomowego, napięć między Iranem a monarchiami Półwyspu Arabskiego oraz sytuację na Ukrainie. Innym tematem, którego omówienie zadeklarował francuski resort było uczestnictwo francuskich spółek Total i Engle w rosyjskich przedsięwzięciach związanych z wydobyciem i dostawami gazu takich jak Nord Stream 2, Jamał-LNG and Arctic LNG-2.

Występując na paryskim forum Ławrow ostro skrytykował politykę Waszyngtonu w Syrii. Jak twierdził USA „proszą państwa Zatoki [Perskiej] o wielkie inwestycje aby stworzyć lokalną administrację na bazie Syryjskich Sił Demokratycznych, Kurdów – Ludowych Oddziałów Samoobrony i innych z jasnym zamiarem oddzielenia tej części Syrii i kontrolowania znajdujących się tam złóż ropy naftowej”.

Niezapowiedziana wizyta szefa rosyjskiej dyplomacji w Paryżu nastąpiła wkrótce po głośnym wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona dla gazety „The Economist”. W wywiadzie tym francuski prezydent podważył zasadność funkcjonowania NATO, opowiedział się za wycofaniem strategicznym USA z Europy oraz normalizacją relacji między państwami europejskimi i Rosją.

Czytaj także: Merkel rozmawiała z Putinem o Ukrainie

mid.ru/ria.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz