Sąd Najwyższy Baszkortostanu na wniosek prokuratury tego regionu Federacji Rosyjskiej prowadzi postępowanie w sprawie oceny czy organizacja społeczna Baszkort jest ruchem ekstremistycznym.

Prokuratura Republiki Baszkortostanu złożyła wniosek o uznanie jednej z najważniejszych baszkirskich organizacji społecznych za organizację ekstremistyczną, a tym samym o jej delegalizację. Jeszcze w grudniu prokurator Wiktor Łoginow sformułował wobec organizacji Baszkort ostrzeżenie w sprawie jej działalności, która uznana została za mającą cechy działalności “ekstremistycznej”. Prokurator uznał, że w działalności Baszkortu uczestniczą Sagit Ismagiłow, Fanzil Ahmetszyn, Ajrat Dilmuchametow, sądzeni za “działania w kierunku ekstremistycznym”, a sama organizacja przy ich pomocy organizuje na terenie Baszkortostanu “przedsięwzięcia na rzecz realizacji wezwań do działalności ekstremistycznej i angażowania w nią nowych uczestników” – podał w lutym portal Idelreal.org, będący jednym z portali Radia Wolna Europa poświęconym rosyjskiemu Nadwołżu.

 

Mimo, że republikańska prokuratura dała w swoim piśmie organizacji Baszkort dwa miesiące na skorygowanie jej działalności, wniosek do Sądu Najwyższego republiki został wysłany jeszcze w 31 grudnia 2019 r.

Jako przykłady “ekstremistycznej” działalności organizacji, prokurator wskazywał wiec współorganizowany przez Baszkort we wrześniu 2017 r. zwołany pod hasłem utrzymania obowiązkowej nauki języka baszkirskiego we wszystkich szkołach republiki oraz przywrócenia zakresu godzin lekcyjnych poświęcanych jego nauce do stanu sprzed wcześniej przeprowadzonej redukcji. Prokurator uznał ten wiec za “prowokacyjny”, zaś wypowiedzi działaczy za mające “cechy wzbudzania nienawiści i wrogości” do “osób nie-baszkirskiej narodowości”.

Prokurator twierdzi też, że Baszkort dezawuował władze Republiki Baszkortostanu i ją samą, szczególnie zaś jej przywódcę Rustema Chamitowa. Baszkort miał także organizować “niesankcjonowane” zgromadzenia publiczne. Władze organizacji wkrótce po sformułowaniu zarzutów odpowiedziały oświadczeniem w którym odrzuciły zarzuty prokuratora.

Jeszcze na pierwszym posiedzeniu Sądu Najwyższego Baszkortostanu jakie odbyło się 7 lutego przedstawiciel prawny organizacji Stanisław Sieliezniow wniósł o odrzucenie wniosku prokuratora, który według niego naruszył przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego nie zaznajamiając oskarżanej organizacji z dokumentacją na podstawie której sformułowano zarzuty. Ze względu na uchybienia prokuratora sąd dwukrotnie odraczał posiedzenie.

Kolejne posiedzenie w sprawie organizacji Baszkort zostało przeprowadzone 6 marca. Przedstawiciel prawny organizacji służył szereg wniosków w tym o wezwanie na świadka wspomnianego już Ajrata Dilmuchametowa, przebywającego obecnie w areszcie jako podejrzany o separatyzm, finansowanie organizacji ekstremistycznej i usprawiedliwianie terroryzmu. Pełnomocnik Baszkortu chciał by przesłuchać go czy faktycznie brał udział i w jakim charakterze, w działalność Baszkortu, czemu władze organizacji zaprzeczają. Jednak sąd nie zgodził się z wnioskiem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Portal gazety “Kommiersant” podaje też, że pełnomocnik Baszkortu złożył wniosek o wezwanie na świadka protokołującego posiedzenie rejonowego kurułtaju Baszkirów w rejonie ziłairskim, gdzie były lider tej organizacji Fail Alczynow miał wzywać do secesji Baszkortosanu. Sam Alczynow twierdzi, że protokół załączony przez prokuraturę do materiałów postępowania został “podłożony” bowiem on takiej deklaracji nie wygłosił. Sąd przystał na ten wniosek oraz na wezwanie na świadków szeregu innych osób obecnych na posiedzeniu filii Wszechświatowego Kutułtaju Baszkirów.

Baszkirzy to naród pochodzenia tureckiego zamieszkujący w południowym regionie Uralu. Żyje ich w Rosji około 1,5 mln. z czego 1,1 mln w tytularnej Republice Baszkortostan. Baszkirzy już w czasie rewolucji rosyjskiej zorganizowali się na tyle dobrze, że w grudniu 1917 r. proklamowali swoją republikę, którą w marcu 1919 r. Rada Komisarzy Ludowych Włodzimierza Lenina, po przejściu Baszkirów na stronę Armii Czerwonej, uznała za Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. Była to pierwsza tego typu autonomia w ramach Rosji Radzieckiej jednak już w maju 1920 r. władze Baszkortostanu pozbawione zostały faktycznej suwerenności wewnętrznej, którą przez ponad rok realnie posiadały. W czasach ZSRR jednostka funkcjonowała podobnie do innych autonomicznych republik w ramach Rosyjskiej Federacyjnej SRR, Stowarzyszenie Społeczne Baszkortostan to jedna z najstarszych organizacji narodowych Baszkirów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Czytaj także: Jakuci przeciw putinowskiemu projektowi poprawki do konstytucji

kommersant.ru/novayagazeta.ru/idelreal.org/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply