Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej rozstrzygnął dziś kwestię uchwalonej niedawno przez Dumę Państwową poprawki do konstytucji umożliwiającej Władimirowi Putinowi ubieganie się o stanowisko głowy państwa w 2024 r.

Izba niższa rosyjskiego parlamentu włączyła do poprawek konstytucyjnych tę o „wyzerowaniu” stażu prezydenckiego Władimira Putina na ostatnim etapie prac na reformą konstytucyjną. Zgodnie z decyzją Dumy Państwowej wejście w życie znowelizowane konstytucji oznaczać będzie początek naliczania limitu dwóch kadencji na urzędzie prezydenckim od nowa dla każdego obywatela, który zajmie go w wyborach w 2024 r. Pozwoli to Władimirowi Putinowi wystartować w tych wyborach po okresie dwukadencyjnych rządów. On sam warunkiem swojej aprobaty dla tego rodzaju poprawki czynił właśnie akceptację Sądu Konstytucyjnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek Sąd Konstytucyjny uznał poprawkę za odpowiadającą dotychczasowym zapisom konstytucyjnym. Stwierdził jednak, że by poprawka weszła w życie musi ona zostać poparta przez naród w głosowaniu. Sąd nie użył jednak terminu referendum ogólnonarodowego, tak jak nie używają go władze Rosji, które wyznaczyły na 22 kwietnia termin „głosowania ogólnorosyjskiego”, który to termin nie występował wcześniej w rosyjskim prawodawstwie.

Jak stwierdził Sąd, w przypadku poprawki istnieje konieczności znalezienia balansu między zasadami demokracji – ludowładztwa to jest wolnego wyboru przez naród swoich reprezentantów sprawujących władzę oraz możliwości ograniczenia kadencji przez które władza ta jest sprawowana.

Sąd Konstytucyjny poparł i samą koncepcję „głosowania ogólnorosyjskiego”, które według niego oznacza „bezpośrednie wyrażenie woli narodowej”. Podkreślił też konstytucyjność poprawek dotyczących praw socjalnych oraz utwierdzających formułę małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz