Minister sprawiedliwości Rosji odniósł się w środę do żądania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który chce zwolnienia Aleksiej Nawalnego z rosyjskiego aresztu.

Komentarz ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenki w sprawie wniosku ETPCz przytoczyła agencja informacyjna Interfax. „Otrzymane dziś z ETPCz żądanie uwolnienia Nawalnego jest bezprecedensowe z kilku przyczyn. Po pierwsze to jawna i poważna ingerencja w wymiar sprawiedliwości suwerennego państwa” – powiedział Czujczenko.

„Po drugie te żądanie jest bezpodstawne i niezgodny z prawem, ponieważ nie zawiera wskazania żadnego faktu ani przepisu prawnego, które umożliwiłyby sądowi podjęcie takiej decyzji.” – ocenił rosyjski minister. Po trzecie, jak uznał on – „żądanie jest celowo niewykonalne, ponieważ zgodnie z prawem rosyjskim nie ma podstaw prawnych do zwolnienia tej osoby z aresztu”.

Czujczenko ocenił, że „europejscy sędziowie podjęli decyzję wyraźnie polityczną, która może tylko skomplikować przywrócenie konstruktywnych stosunków [Rosji] z instytucjami Rady Europy”. Przedstawił też swoją wykładnię prawną – „wykonanie tego orzeczenia ETPCz byłoby niczym innym jak przejawem wybiórczego podejścia, które stoi w sprzeczności z podstawową zasadą działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a mianowicie zapewnieniem nadrzędności prawa”.

„W dniu 16 lutego 2021 roku Trybunał postanowił wskazać Rządowi Rosji, na podstawie Reguły 39 Regulaminu Trybunału, aby zwolnił skarżącego. Środek ten stosuje się ze skutkiem natychmiastowym” – można przeczytać w oświadczeniu ETPCz w sprawie Nawalnego.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz