Korespodent „The Wall Street Journal” w Rosji Evan Gershkovich został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa jako podejrzany o szpiegostwo.

„Nielegalna działalność korespondenta moskiewskiego biura amerykańskiej gazety „The Wall Street Journal”, obywatela USA Gershkovicha Evana, urodzonego w 1991 roku, akredytowanego przy MSZ Rosji, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz rządu USA, została przerwana” – można przeczytać w oświadczeniu FSB, którego fragment zacytowała w czwartek portal Wiedomosti.

FSB twierdzi, że ​​wydział śledczy służby wszczął postępowanie karne przeciwko Gershkovichowi na podstawie art. 276 Kodeksu Karnego, który określa przestępstwo szpiegostwa.
Według Służby dziennikarz zebrał tajne informacje „o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego”.
29 marca „Wieczrenije Wiedomosti” poinformowały, że przed restauracją Bukowski Grill w Jekaterynburgu ” funkcjonariusze bezpieczeństwa w cywilnym ubraniu zabrały do ​​minibusa mężczyznę w swetrze naciągniętym przez głowę”.
Później specjalista ds. PR Jarosław Szirszikow, z którym Gershkovich zgodził się spotkać 30 marca, powiedział, że około dwóch tygodnie temu udzielił Gershkovichowi wywiadu. Według Szirszikowa dziennikarza znanej amerykańskiej gazety interesował „przede wszystkim stosunek społeczeństwa do PKW [Prywatnej Kompanii Wojskowej] Wagner”.
Dziennikarz Dmitrij Kolezow, mający w Rosji status oficjalnego agenta zagranicy, powiedział, że Gershkovich mógł odwiedzić inne miasta w obwodzie swierdłowskim, w których znajdują się przedsiębiorstwa obronne.
vedomosti.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz