Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjski bombowiec Su-24 zniszczył kolejną jednostką nawodną Sił Zbrojnych Ukrainy operującą w pobliżu Wyspy Wężowej.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony “kuter” Sił Zbrojnych Ukrainy została zniszczona w środę 30 sierpnia na wschód od Wyspy Węży. Sformułowanie kuter sugeruje, że była to lekka jednostka nie należąca do marynarki wojennej, lecz że była jednostką innego rodzaju sił zbrojnych. Z drugiej strony Wyspa Węży jest położona na pełnym morzu, prawie 40 km od wybrzeża kontynentalnej Ukrainy, co zmniejsza prawdopodobieństwo użycia improwizowanego sprzętu.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że około północy samolot lotnictwa morskiego Floty Czarnomorskiej zniszczył na Morzu Czarnym cztery szybkie łodzie wojskowe z grupami desantowymi ukraińskich sił specjalnych liczącymi łącznie aż do 50 osób.

Później w środę resort wojskowy ogłosił zniszczenie kolejnej łodzi Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Wyspy Węża na Morzu Czarnym. „30 sierpnia na wschód od Wyspy Węży na Morzu Czarnym załoga samolotu lotnictwa morskiego Su-30 wraz z załogą zniszczyła szybką łódź wojskową Sił Zbrojnych Ukrainy wraz z załogą” – podało ministerstwo.

Wyspa Węży położona jest w strategicznym punkcie Morza Czarnego na torze podejście do portu w Odessie. Port ten jest największym portem Ukrainy i ostatnim z dużych portów znajdujących się nadal pod kontrolą Kijowa.

Wyspa Węży stała się już na początku rosyjskiej inwazji celem operacji rosyjskich sił zbrojnych, które zajęły ją, osadzając tam swój garnizon uzbrojony w obronę przeciwpowietrzną. Był on jednak celem ostrzałów rakietowych ze strony Ukraińców.

Pod ich presją Rosjanie zdecydowali się na wycofanie z Wyspy Węży z końcem czerwca zeszłego roku. Od tego czasu starają się jednak nie dopuścić do jej ponownego zajęcia przez Ukraińców.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply