Rosja występuje z Rady Europy

Rosyjskie MSZ poinformowało o wystąpieniu Rosji z Rady Europy. Według agencji Reutera Rosjanie ubiegli w ten sposób wyrzucenie ich z tej organizacji.

Jak podał Interfax, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przekazał sekretarzowi generalnemu Rady Europy list informujący o podjęciu decyzji o wyjściu Rosji z Rady Europy. Poinformował o tym we wtorek wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) Piotr Tołstoj.

Według wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej decyzja o wycofaniu się zapadła w szczycie “kolejnej antyrosyjskiej dyskusji w PACE, której wynikiem może być kolejna fałszywa rusofobiczna rezolucja oparta na przypuszczeniach, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”. Pełną odpowiedzialnością za zerwanie Rosji z RE obciążył państwa NATO, które jego zdaniem “wykorzystują temat praw człowieka do realizacji własnych interesów geopolitycznych i ataków” na Rosję.

Tołstoj powiedział też, że Rosja nie planuje wpłacać rocznej składki do Rady Europy w 2022 roku.

Jak pisze agencja Reutera, Rosja podjęła decyzję o wyjściu z Rady Europy na kilka godzin przed głosowaniem w sprawie wykluczenia jej z tej organizacji z powodu agresji na Ukrainę.

Oprócz znaczenia symbolicznego wyjście Rosji z RE ma znaczenie praktyczne – Europejska Konwencja Praw Człowieka przestanie mieć zastosowanie w Rosji a Rosjanie nie będą już mogli odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Reuters zauważył, że Rosja jest dopiero drugim krajem, który opuszcza Radę Europy. W 1969 roku zrobiła to Grecja, również w celu uniknięcia wydalenia, po wojskowym zamachu stanu. Grecja wróciła do organizacji pięć lat później.

Przypomnijmy, że 25 lutego br., dzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainię, Rosja została zawieszona w prawach do reprezentowania w dwóch gremiach Rady Europy – w Komitecie Ministrów Rady Europy oraz Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, ze skutkiem natychmiastowym. W odpowiedzi rosyjskie MSZ oświadczyło, że Rosja „nie zamierza już uczestniczyć” w Radzie Europy, sygnalizując zamiar wyjścia z tej organizacji.

Kresy.pl / interfax.ru / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply