W Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim w Rosji zatrzymano czterech obywateli USA. – poinformowała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Dwóch z nich zostało już wydalonych z Rosji za złamanie prawa imigracyjnego. Wydaleni byli mormonami – członkami Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Jak podaje Interfax, Zacharowa potwierdziła na briefingu w czwartek, że w Noworosyjsku zatrzymano czterech obywateli USA. Powodem zatrzymania miało być złamanie prawa migracyjnego. „Czterech zostało zatrzymanych, dwóch deportowano po decyzji sądu” – mówiła Zacharowa.

Wcześniej informowano o zatrzymaniu dwóch obywateli USA, członków Kościoła mormonów – Davida Gaagi i Kole’a Brodowskiego. 2. marca decyzją sądu zostali uznani winnymi naruszenia reżimu przygranicznego. Zarzucono im, że w Noworosyjsku prowadzili działalność dydaktyczną, co nie odpowiadało deklarowanemu celowi przyjazdu do Rosji. Amerykanie trafili do specjalnego ośrodka, gdzie oczekiwali na deportację. Jak pisze BBC, w czwartek sąd odrzucił ich odwołanie.

Według przedstawiciela Kościoła mormonów obu Amerykanów zatrzymano w piątek w domu modlitwy.

Adwokat wydalonych mormonów argumentował w sądzie, że policja uznała, że obaj prowadzą działalność dydaktyczną na podstawie 5-minutowej rozmowy po angielsku. Według prawnika nie było dowodów, że zatrzymani pobierali opłaty za rzekome usługi, nikomu nie zadawali zadań domowych, ich „uczniowie” nie mieli podręczników ani zeszytów. Według ojca jednego z nich Amerykanie jedynie „prowadzili grę w języku angielskim”. Amerykanie przy wjeździe do Rosji zadeklarowali, że celem wizyty jest działalność religijna.

Dwaj inni zatrzymani w Krasnojarsku nie mieli nic wspólnego z działalnością mormonów i przebywali w mieście na zaproszenie firmy handlowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Sąd Najwyższy zdelegalizował Świadków Jehowy

Kresy.pl / Interfax / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz