Jeszcze kilka lat temu Rosja była wśród dziesięciu największych wierzycieli USA. Obecnie Rosjanie posiadają już niewiele amerykańskich obligacji, mniej niż Polska.

Portal gazeta.pl podaje dane z raportu amerykańskiego Departamentu Skarbu z których wynika, że Rosja sprzedała większość posiadanych przez siebie obligacji USA. Tylko w okresie od marca do maja bieżącego roku Rosjanie zmniejszyli środki finansowe ulokowane w amerykańskich obligacjach z 96,1 mld dolarów do 14,9 mld dol.

Jak przypomina portal jeszcze w 2010 r. Rosja była wśród dziesięciu największych wierzycieli USA. Obecnie posiada najmniej obligacji tego państwa od 11 lat i nie zmieściła się na liście 33 państw posiadających tych papierów co najmniej na kwotę 30 mld dol. Tym samym USA są bardziej zadłużone nawet wobec Polski, która posiada amerykańskie papiery skarbowe na sumę 40 mld. dol.

Posiadaczem największej liczby amerykańskich obligacji są Chińczycy, którzy mają tych papierów na sumę 1,18 biliona dolarów. Niewiele mniej posiada Japonia – nieco ponad 1 bln dol. Irlandia ma amerykańskie obligacje na sumę 301 mld dol., Brazylia 299 mld dol., a Wielka Brytania 265 mld. dol.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja Bloomberg twierdzi, że działania rosyjskiego Banku Narodowego mają wyjątkowy charakter. Do tej pory największą redukcję posiadanych amerykańskich papierów skarbowych przeprowadziła Japonia, która wyprzedała w krótkim czasie obligacje na sumę 47,8 mld dol. Szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiulina twierdzi, że działania tej instytucji „to efekt systematycznej oceny różnego rodzaju ryzyk, w tym finansowych, gospodarczych i geopolitycznych”. Miejsce amerykańskich obligacji w rosyjskich rezerwach zajmuje złoto.

Czytaj także: Dotkliwe straty Rosji z powodu sankcji

gazeta.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz