Z powodu nowych amerykańskich sankcji rosyjscy oligarchowie tracą miliardy dolarów, rubel osiągnął najniższy kurs od dwóch lat a ministerstwo finansów Rosji było zmuszone odwołać emisję obligacji rządowych.

Według radia Echo Moskwy, w wyniku sankcji notowania dolara i euro wzrosły średnio o 9 rubli osiągając najwyższy poziom od dwóch lat. Euro kosztuje obecnie 78 rubli a dolar 63 ruble. W związku z sytuacją na rynku walutowym szef Banku Rosji Siergiej Szwiecow nie wykluczył interwencyjnej sprzedaży walut. To, czy Bank Rosji wykorzysta posiadane instrumenty, „zależy od rozwoju sytuacji”.

Niesprzyjające warunki rynkowe spowodowały także odwołanie jutrzejszej emisji rosyjskich obligacji rządowych przez rosyjskie ministerstwo finansów. Jak zauważył portal biznesowy RBK, podobny przypadek miał miejsce w 2015 roku, również w związku z sankcjami USA i Unii Europejskiej nałożonymi z powodu aneksji Krymu.

Jak podliczył w poniedziałek portal Bloomberga, 27 rosyjskich miliarderów wpisanych na listę 500 najbogatszych ludzi świata od momentu ogłoszenia sankcji w wyniku spadku notowań giełdowych straciło majątek o łącznej wartości 16 mld dolarów. Władimir Potanin stracił 2,5 mld dolarów, majątek szefa Łukoilu Wagita Alekpierowa zmniejszył się o 1,37 mld dolarów a portfel Wiktora Wekselberga schudł o 1,28 mld dolarów.

Gigantyczne straty poniósł też Oleg Dieripaska, który podobnie jak Wekselberg został w ubiegłym tygodniu wciągnięty na amerykańską „czarną listę”. Tylko w poniedziałek stracił on 905 mln dolarów. Od czwartku do poniedziałku akcje jego firmy En+ Group Plc spadły aż o 54 proc., co przy równoczesnym spadku notowań spółki zależnej United Co. Rusal dało łączną stratę ponad 2 mld dolarów. Stacja France24 oblicza, że do dzisiaj fortuna Dieripaski mogła zmniejszyć się nawet o prawie 3 mld dolarów.

Tymczasem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew uspokajał w rozmowie z prezydentem Putinem, że sytuacja gospodarcza Rosji nie daje powodów do niepokoju. Według niego wskaźniki makroekonomiczne są dobre – rośnie PKB, inflacja znajduje się na niskim poziomie, niski jest też poziom długu publicznego.

Przypomnijmy, że w piątek Departament Skarbu USA poinformował, że objął sankcjami 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich podmiotów, które do nich należą, lub są przez nich kontrolowane. Na listę osób objętych sankcjami wpisano m.in. prezesa koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera, prezesa banku WTB (VTB) Andrieja Kostina, dowódcę Gwardii Narodowej (Rosgwardii) Wiktora Zołotowa, oraz biznesmenów Olega Deripaskę, Kiriła Szamanowa, Wiktora Wekselberga, Sulejmana Kerimowa. W uzasadnieniu Departament Skarbu stwierdził, że rozszerzenie sankcji wynika z okupowania przez Rosję Krymu, dostarczania broni dla Asada, a także wpływania na wybory w krajach zachodnich.

CZYTAJ TAKŻE: Miedwiediew nakazał sprawdzić, jak Rosja może odpowiedzieć na sankcje USA

Kresy.pl / PAP/IAR / Echo Moskwy / Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply