Po raz pierwszy od 1999 r. przedstawiciele Rosji nie wezmą udziału w prestiżowym spotkaniu przedstawicieli państw, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych.

Agencja TASS zacytowała w środę słowa rzeczniczki rosyjskiej dyplomacji Marii Zacharowej – „Według informacji MSZ Rosji, rosyjscy urzędnicy z różnych powodów nie wezmą udziału w zbliżającym się spotkaniu monachijskiej konferencji w kwestiach polityki i bezpieczeństwa 18-20 lutego bieżącego roku” – powiedziała przedstawicielka resortu.

„Kommiersant”, również powołujący się na Zacharową, podaje konkretne przyczyny planowanej rosyjskiej nieobecności na monachijskiej konferencji. Pierwszą mają być surowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych preparatami przeciw COVID-19 uznawanymi przez Unię Europejską (nie należą do nich szczepionki rosyjskie). Drugim powodem ma być „irytacja strony rosyjskiej ostrymi wypowiedziami organizatorów imprezy” – jak to ujął portal wspomnianej gazety.

Według „Kommiersanta” na liście uczestników Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa znaleźli się jednak wpływowi Rosjanie nie będący politykami czy urzędnikami: prezes zarządu Sbierbanku German Gref, prezes Wszechrosyjskiego Związku Ubezpieczycieli Igor Jurgens oraz prezes Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksander Dynkin. Zaproszony jest także noblista, redaktor naczelny „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow (jego udział nie został jeszcze potwierdzony). German Gref jest członkiem Rady Obserwatorów Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (w jej skład wchodzi 25 znanych obecnych i byłych mężów stanu, w tym jedna osoba z Federacji Rosyjskiej).

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Münchner Sicherheitskonferenz, MSC) to międzynarodowe spotkanie polityków, działaczy organizacji międzynarodowych, przedstawicieli sił zbrojnych, naukowców, biznesmenów i ludzi mediów. Organizowane corocznie w lutym w monachijskim hotelu Bayerischer Hof od 1963 r. W ostatnich latach istotnym tematem konferencji był konflikt na Ukrainie.

tass.ru/kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz