W ciągu jednego dnia swoje dymisje ogłosiło czterech rosyjskich gubernatorów, a kolejny zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

We wtorek rosyjska agencja Interfax poinformowała osobno o złożeniu dymisji przez trzech gubernatorów rosyjskich obwodów – saratowskiego, tomskiego, kirowskiego oraz przez szefa autonomicznej republiki Mari El. Z kolei gubernator obwodu riazańskiego ogłosił, że nie zamierza wysuwać swojej kandydatury na kolejną kadencję.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gubernator obwodu saratowskiego Walerij Radajew uzasadnił swoją dymisję tym, że sprawuje urząd gubernatora już dziesięć lat. „W związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą nie będę kandydował na kolejną kadencję w wyborach jako szef regionu” – przekazała słowa Radajewa jego służba prasowa w serwisie Telegram.

Podobny powód odejścia ogłosił gubernator obwodu tomskiego Siergiej Żwaczkin. Wyjaśnił on, że jest jednym z najstarszych gubernatorów, w styczniu skończył 65 lat, więc „trzeba ustąpić miejsca młodym”. Jak dodał, spotkało się to z akceptacją rosyjskiego prezydenta.

Gubernator obwodu kirowskiego Igor Wasiliew odchodzi „w związku ze zbliżającym się wygaśnięciem kadencji gubernatora”. Wasiliew ma zamiar „kontynuować pracę na szczeblu federalnym”. Według niego dymisję już przyjął Władimir Putin.

Szef nadwołżańskiej republiki Mari El Aleksandr Jewstifiejew również ma zamiar odejść „w związku z wygaśnięciem kadencji”. Urzędnik zwrócił się w tej sprawie z wnioskiem do prezydenta Rosji.

We wtorek chęć odejścia ze stanowiska gubernatora ogłosił też szef obwodu riazańskiego Nikołaj Lubimow. Nie będzie on startował na stanowisko gubernatora na kolejną kadencję. „Zbliża się koniec mojej kadencji. Podjąłem odpowiedzialną decyzję – nie kandydować na gubernatora na następną kadencję” – napisał Lubimow w mediach społecznościowych.

CZYTAJ TAKŻE: Plaga pożarów w Rosji – w obwodzie omskim wprowadzono stan nadzwyczajny

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz