Centralna Komisja Wyborcza Rosji podjęła w poniedziałek decyzję odmowną w sprawie rejestracji Aleksieja Nawalnego jako kandydata na prezydenta Rosji.

W trakcie zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej Centralna Komisja Wyborcza Rosji poinformowała, że Aleksiej Nawalny nie został zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Rosji. Po rozpatrzeniu złożonych przez jego sztab dokumentów, 12 członków Komisji zagłosował za odmową rejestracji. Jeden wstrzymał się od głosu.

Członkowie Komisji stwierdzili, że ich decyzja została podjęta zgodnie z rosyjskim prawem, które zakłada, że osoby skazane na karę pozbawienia wolności za poważne przestępstwa, nie mogą ubiegać się o stanowisko prezydenta Rosji. Odnosili się w ten sposób do wyroku jaki Nawalny usłyszał w lutym bieżącego roku. Polityk został skazany za defraudacje na szkodę skarbu państwa na pięć lat więzienia w zawieszeniu.

Sam Nawalny skrytykował decyzję organu wyborczego. „Moje wyroki zostały zweryfikowane i ja udowodniłem przed ETPCz [Europejskim Trybunałem Praw Człowieka], że te wyroki były sfalsyfikowane. Było specjalne orzeczenie o tym, że państwo Federacja Rosyjska nie wypełniło wyroku ETPCz. I tam odrębnie napisano, że Nawalny powinien być dopuszczony do wyborów” – powiedział działacz opozycyjny. Nawalny ocenił, że ma poparcie dużych grup społecznych i decyzja Komisji „wykluczy miliony ludzi z tych wyborów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Centralna Komisja Wyborcza odniosła się do tej wypowiedzi Nawalnego stwierdzając, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma prawa podważać wyroków rosyjskich sądów.

Aleksiej Nawalny jest założycielem Fundacji Walki z Korupcją, która wielokrotnie ostro krytykowała członków rosyjskiej elity rządzącej, w tym prezydenta Putina i premiera Miedwiediewa zarzucając im skorumpowanie na wielką skalę. Nawalny był także wielokrotnym animatorem demonstracji na ulicach rosyjskich miast, za co często był zatrzymywany ze względu na niesankcjonowany charakter tych manifestacji. Nawalny zapowiadał już wcześniej, że jeśli nie zostanie dopuszczony do wyborów, które mają odbyć się 18 marca 2018 roku, zainicjuje zmasowaną kampanię wzywającą Rosjan do ich zbojkotowania.

novayagazeta.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz