Do sądu okręgu tagańskiego w Moskwie trafiły nowe protokoły administracyjne w sprawie nałożenia kar finansowych na Twittera – dowiedziała się w środę agencja Interfax. W kolejce do ukarania czekają też Google i Facebook.

Jak podaje Interfax, sąd otrzymał sześć protokołów dotyczących Twittera. Wystawiono je w związku z naruszeniem przepisu zobowiązującego właściciela internetowego zasobu informacyjnego do usunięcia treści uznanych przez rosyjski regulator za nielegalne. Za każde takie naruszenie przewidziano grzywny od 800 tysięcy do 4 milionów rubli. W sumie Twitterowi grozi kara finansowa w wysokości do 24 milionów rubli.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podobne protokoły wpłynęły do sądu wobec Google’a i Facebooka – po pięć wobec każdej z firm. Opiewają one na łączne kary po 20 mln rubli.

W żadnym przypadku nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.

Jak podawaliśmy, na początku kwietnia moskiewski sąd nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 117 000 dolarów za trzy naruszenia prawa federalnego. Wcześniej firma otrzymała dwie grzywny 3,2 mln i 3,3 mln rubli w toczących się postępowaniach sądowych. Firma została ukarana grzywną za nieusunięcie w terminie, na wniosek rosyjskiego regulatora mediów i internetu, Roskomnadzoru, wezwań do nieletnich o udział w zgromadzeniach uznanych za nielegalne. Twitter odwołał się od tych postanowień.

W piątek Roskomnadzor poinformował w piątek, że od 10 marca, czyli od czasu podjęcia przez rosyjskie władze środków spowalniających działanie Twittera, serwis ten usunął lub zablokował 60% materiałów z informacjami zakazanymi w Rosji.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz