Moskiewski sąd nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 117 000 dolarów za trzy naruszenia prawa federalnego.

Sąd rejonu tagańskiego w Moskwie nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 8,9 mln rubli (116 778 USD) za odmowę usunięcia tweetów z wezwaniami nieletnich do wzięcia udziału w nielegalnych protestach.

To efekt jednej z trzech skarg Roskomnadzoru, rosyjskiego urzędu regulującego rynek komunikacji. W sprawie chodzi prawdopodobnie o wpisy na serwisie zachęcające do udziału w demonstracjach przeciwko skazaniu lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

„Sąd uznał Twittera winnym na podstawie części 2 art. 13.41. Kodeksu administracyjnego Federacji Rosyjskiej (naruszenie procedury ograniczania dostępu do informacji, zasobów informacyjnych, do których dostęp podlega ograniczeniom zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej) i nałożył grzywnę w wysokości 2,4 mln rubli (31 490 dolarów)” – podał sąd.

Wcześniej w piątek firma otrzymała dwie grzywny za to samo naruszenie w wysokości 3,2 mln (41 978 USD) i 3,3 mln rubli (43 285 USD). Podobne postępowania toczą się w odniesieniu do TikToka i Telegrama.

Jak informowaliśmy w pierwszej połowie marca, rosyjski regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, zaczął spowalniać prędkość działania Twittera na terenie Rosji. Instytucja przekazała wtedy, że jest to odpowiedź na nieusuwanie przez portal społecznościowy materiałów, które zawierają zakazane treści. Urząd podkreślił w oświadczeniu, że w przypadku gdy Twitter będzie nadal ignorował wymogi przewidziane w rosyjskim prawie, to możliwe są dalsze „środki oddziaływania”, nawet zablokowanie serwisu.

Rosyjski urząd podkreślił, że mimo jego wezwań Twitter nie usunął łącznie 3168 materiałów, które zawierały zakazane treści. Wśród tych materiałów ponad 2,5 tysiąca zawierało „wezwania do nastolatków, by popełniali samobójstwa”, 450 materiałów – pornografię dziecięcą, a 149 – informacje dotyczące zażywania narkotyków.

CZYTAJ TAKŻE: W Rosji będą kary za sprzedawanie sprzętu elektronicznego bez rosyjskich aplikacji

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply