Rosyjscy śledczy wypuścili z izby zatrzymań dwoje Białorusinów – Anastasiję Waszukiewicz znaną jako Nastia Rybka i jej biznesowego partnera Aleksandra Kiriłłowa, którzy kilka dni temu zostali zatrzymani na lotnisku Szeremietiewo. – informuje agencja Interfax.

Wcześniej oczekiwano, że we wtorek moskiewski sąd zajmie się wnioskiem o aresztowanie Waszukiewicz i Kiriłłowa. Mieli oni być oskarżeni o organizowanie prostytucji, co jest zagrożone w Rosji karą do 6 lat więzienia. Niespodziewanie stało się inaczej – wynika z informacji podanej we wtorek w mediach społecznościowych przez Pawła Czykowa, szefa międzynarodowej grupy obrony praw człowieka „Agora”.

„Nastię Rybkę i Alexa Leslie [pseudonim Kiriłłowa – red.] dopiero co zwolniono z policji, informuje adwokat tego drugiego Swietłana Sidorkina. Zarzutów nie przedstawiono. Odebrano zobowiązanie do stawiania się na wezwanie policji” – napisał Czykow.

Jak przypomina Interfax, 19. stycznia sąd przedłużył okres zatrzymania Rybki i Kiriłłowa o 72 godziny, aby dać śledczym czas na uzupełnienie wniosku o areszt tymczasowy dla obojga. Prokuratura wnosiła o aresztowanie Białorusinów do 16. lutego. Według Interfaxu dzisiejsza decyzja śledczych oznacza, że sąd nie będzie rozpatrywał wniosku o aresztowanie Rybki i Kiriłłowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Nastia Rybka zdobyła popularność dzięki publikacjom na temat rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, z którym miała mieć romans. Opublikowała też w sieci liczne zdjęcia, a także nagrania wideo, na których występowała w towarzystwie Deripaski i rosyjskiego wicepremiera Siergieja Prichodki. Rewelacje Nastii Rybki nagłośnił rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

W lutym ub. roku Rybka i Kiriłłow zostali zatrzymani w Tajlandii przez policję pod zarzutem organizacji „seks-treningu” dla rosyjskich turystów. Od tego czasu przebywali w areszcie w związku z pracą bez pozwolenia i organizacją usług seksualnych. 17. stycznia br. tajski sąd skazał ich na 18 miesięcy więzienia, z czego na poczet kary zaliczono areszt. Pozostała część wyroku została zawieszona a Rybkę, Kiriłłowa i inne związane z tą sprawą osoby deportowano. Rybka i Kiriłłow do ojczyzny jednak nie dotarli, ponieważ w czwartek na lotnisku Szeremietiewo zatrzymały ich rosyjskie służby.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz