W czasie gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje opozycji prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził oderwany od Ukrainy Krym, gdzie spotkał się z motocyklową grupą „Nocne Wilki”. Ukraińskie MSZ wystosowało w tej sprawie zdecydowany protest.

Putin pojawił się w sobotę na organizowanym przez „Nocne Wilki” motocyklowym show „Cień Babilonu”. Na miejsce spotkania przyjechał wraz z innymi motocyklistami, wioząc w przyczepce motocykla „Ural” premiera Krymu Siergieja Aksionowa oraz p.o. gubernatora Sewastopola Michaiła Razwożajewa. Obok rosyjskiego prezydenta jechał przywódca „Nocnych Wilków” Aleksandr Załdostanow ps. Chirurg.

Po przybyciu na miejsce Putin wygłosił krótkie przemówienie, w którym pochwalił grupę za kultywowanie „wspaniałej tradycji” związanej z „podtrzymywaniem wszystkiego, co najlepsze w sercu Rosjanina”. „Nocne Wilki” zorganizowały swoje show na Krymie już po raz 11. W ramach imprezy zaplanowano koncerty i pokazy pirotechniczne.

Jak zauważyła rosyjska służba BBC, spotkanie Putina z „Nocnymi Wilkami” odbyło się w czasie, gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje, na których żądano uczciwych wyborów i uwolnienia zatrzymanych za udział w „zamieszkach” i nielegalnych zgromadzeniach.

Wyjazd Putina na Krym spotkał się ze zdecydowanym protestem MSZ Ukrainy, które stwierdziło, że „wyjazd ten, jak i wszystkie poprzednie nieuzgodnione z ukraińskimi władzami odwiedziny przez rosyjskich urzędników tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy, są poważnym naruszeniem przez stronę rosyjską państwowej suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”. Przedstawianie wizyty jako normalnego wyjazdu nazwano „nikczemnym”.

„Krym i Sewastopol są integralną częścią suwerennego terytorium Ukrainy” – stwierdziło ukraińskie MSZ.

Jak podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, Putin wielokrotnie spotykał się z „Nocnymi Wilkami”, także na Krymie i to jeszcze przed jego aneksją. W 2009 r. jako szef rządu wziął udział w pokazie w Sewastopolu, przyjeżdżając tam motocyklem. W 2011 roku przybył na zlot „Nocnych Wilków” w Noworosyjsku prowadząc trzykołowy Harley-Davidson. W 2012 r. spóźnił się cztery godziny na spotkanie z ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Jałcie, ponieważ najpierw udał się do bazy „Nocnych Wilków” w Sewastopolu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin odwiedził Krym w piątą rocznicę przyłączenia półwyspu do Rosji

Kresy.pl / RIA Nowosti / BBC / Unian

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz