W czasie gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje opozycji prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził oderwany od Ukrainy Krym, gdzie spotkał się z motocyklową grupą „Nocne Wilki”. Ukraińskie MSZ wystosowało w tej sprawie zdecydowany protest.

Putin pojawił się w sobotę na organizowanym przez „Nocne Wilki” motocyklowym show „Cień Babilonu”. Na miejsce spotkania przyjechał wraz z innymi motocyklistami, wioząc w przyczepce motocykla „Ural” premiera Krymu Siergieja Aksionowa oraz p.o. gubernatora Sewastopola Michaiła Razwożajewa. Obok rosyjskiego prezydenta jechał przywódca „Nocnych Wilków” Aleksandr Załdostanow ps. Chirurg.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po przybyciu na miejsce Putin wygłosił krótkie przemówienie, w którym pochwalił grupę za kultywowanie „wspaniałej tradycji” związanej z „podtrzymywaniem wszystkiego, co najlepsze w sercu Rosjanina”. „Nocne Wilki” zorganizowały swoje show na Krymie już po raz 11. W ramach imprezy zaplanowano koncerty i pokazy pirotechniczne.

Jak zauważyła rosyjska służba BBC, spotkanie Putina z „Nocnymi Wilkami” odbyło się w czasie, gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje, na których żądano uczciwych wyborów i uwolnienia zatrzymanych za udział w „zamieszkach” i nielegalnych zgromadzeniach.

Wyjazd Putina na Krym spotkał się ze zdecydowanym protestem MSZ Ukrainy, które stwierdziło, że „wyjazd ten, jak i wszystkie poprzednie nieuzgodnione z ukraińskimi władzami odwiedziny przez rosyjskich urzędników tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy, są poważnym naruszeniem przez stronę rosyjską państwowej suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”. Przedstawianie wizyty jako normalnego wyjazdu nazwano „nikczemnym”.

„Krym i Sewastopol są integralną częścią suwerennego terytorium Ukrainy” – stwierdziło ukraińskie MSZ.

Jak podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, Putin wielokrotnie spotykał się z „Nocnymi Wilkami”, także na Krymie i to jeszcze przed jego aneksją. W 2009 r. jako szef rządu wziął udział w pokazie w Sewastopolu, przyjeżdżając tam motocyklem. W 2011 roku przybył na zlot „Nocnych Wilków” w Noworosyjsku prowadząc trzykołowy Harley-Davidson. W 2012 r. spóźnił się cztery godziny na spotkanie z ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Jałcie, ponieważ najpierw udał się do bazy „Nocnych Wilków” w Sewastopolu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin odwiedził Krym w piątą rocznicę przyłączenia półwyspu do Rosji

Kresy.pl / RIA Nowosti / BBC / Unian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz