W czasie gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje opozycji prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził oderwany od Ukrainy Krym, gdzie spotkał się z motocyklową grupą „Nocne Wilki”. Ukraińskie MSZ wystosowało w tej sprawie zdecydowany protest.

Putin pojawił się w sobotę na organizowanym przez „Nocne Wilki” motocyklowym show „Cień Babilonu”. Na miejsce spotkania przyjechał wraz z innymi motocyklistami, wioząc w przyczepce motocykla „Ural” premiera Krymu Siergieja Aksionowa oraz p.o. gubernatora Sewastopola Michaiła Razwożajewa. Obok rosyjskiego prezydenta jechał przywódca „Nocnych Wilków” Aleksandr Załdostanow ps. Chirurg.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Po przybyciu na miejsce Putin wygłosił krótkie przemówienie, w którym pochwalił grupę za kultywowanie „wspaniałej tradycji” związanej z „podtrzymywaniem wszystkiego, co najlepsze w sercu Rosjanina”. „Nocne Wilki” zorganizowały swoje show na Krymie już po raz 11. W ramach imprezy zaplanowano koncerty i pokazy pirotechniczne.

Jak zauważyła rosyjska służba BBC, spotkanie Putina z „Nocnymi Wilkami” odbyło się w czasie, gdy w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbywały się demonstracje, na których żądano uczciwych wyborów i uwolnienia zatrzymanych za udział w „zamieszkach” i nielegalnych zgromadzeniach.

Wyjazd Putina na Krym spotkał się ze zdecydowanym protestem MSZ Ukrainy, które stwierdziło, że „wyjazd ten, jak i wszystkie poprzednie nieuzgodnione z ukraińskimi władzami odwiedziny przez rosyjskich urzędników tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy, są poważnym naruszeniem przez stronę rosyjską państwowej suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”. Przedstawianie wizyty jako normalnego wyjazdu nazwano „nikczemnym”.

„Krym i Sewastopol są integralną częścią suwerennego terytorium Ukrainy” – stwierdziło ukraińskie MSZ.

Jak podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, Putin wielokrotnie spotykał się z „Nocnymi Wilkami”, także na Krymie i to jeszcze przed jego aneksją. W 2009 r. jako szef rządu wziął udział w pokazie w Sewastopolu, przyjeżdżając tam motocyklem. W 2011 roku przybył na zlot „Nocnych Wilków” w Noworosyjsku prowadząc trzykołowy Harley-Davidson. W 2012 r. spóźnił się cztery godziny na spotkanie z ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Jałcie, ponieważ najpierw udał się do bazy „Nocnych Wilków” w Sewastopolu.

CZYTAJ TAKŻE: Putin odwiedził Krym w piątą rocznicę przyłączenia półwyspu do Rosji

Kresy.pl / RIA Nowosti / BBC / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz