Putin osobiście przyjął na służbę dwa nowe rosyjskie okręty podwodne

Prezydent Rosji Władimir Putin dokonał w tym tygodniu wprowadzenia do służby dwóch nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, obiecując wzmocnienie „potęgi wojskowo-morskiej” kraju.

W poniedziałek w mroźnym Siewierodwińsku nad Morzem Białym Putin wychwalał zalety dwóch nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym rosyjskiej marynarki wojennej. „Mając takie okręty i taką broń, Rosja będzie miała poczucie, że jest bezpieczna” – powiedział Putin urzędnikom i oficerom marynarki wojennej podczas ceremonii wproadzenia jednostek do służby.

Świeżo zwodowane okręty podwodne – „Krasnojarsk” i „Imperator  Aleksandr III” – reprezentują szczyt rosyjskiej potęgi morskiej, a każdy z nich służy określonemu celowi. Krasnojarsk należy do szturmowych okrętów podwodnych klasy Jasień-M, zdolnych do wystrzeliwania zarówno rakiet manewrujących, jak i rakiet hipersonicznych (poruszających się z prędkością przekraczającą 6125 km/h). Jego głównym celem jest „uderzenie w cele na lądzie lub polowanie na inne okręty podwodne na morzu” – skomentował Basil Germond, specjalista ds. bezpieczeństwa wojskowego na Uniwersytecie w Lancaster w Wielkiej Brytanii, którego zacytowała w środę France24.

Imperator Aleksandr III to elitarny okręt podwodny klasy Boriej-A, zdolny do wystrzeliwania rakiet nuklearnych. „Ten okręt podwodny służy głównemu celowi rosyjskiej marynarki wojennej: odstraszaniu nuklearnemu” – powiedział Sim Tack, analityk wojskowy w Force Analysis, firmie monitorującej konflikty zbrojne.

Rosja często wykorzystywała okręty podwodne na Morzu Czarnym do wspierania wysiłków wojennych na Ukrainie poprzez ostrzał wybrzeży. Jednak Krasnojarsk i Imperator Aleksandr III nie zostaną wykorzystani w tym przedłużającym się konflikcie, jak podała France24. Zamiast tego mają zostać dyslokowane na Ocean Spokojny. Francuska telewizja podkreśliła, że wygłoszone w czasie uroczystości przemówienie Putina „wydawało się szczególnie oderwane od wojny na Ukrainie”.

„Ilościowo wzmocnimy gotowość bojową Marynarki Wojennej Rosji, naszą siłę morską w Arktyce, na Dalekim Wschodzie, na Morzu Czarnym, Bałtyckim i Kaspijskim – w najważniejszych strategicznych obszarach oceanów świata” – powiedział Putin.

„Zaangażowanie kosztownych środków morskich na obszarach poza Ukrainą i Europą Wschodnią prawdopodobnie ma na celu stworzenie zagrożenia dla NATO i jego sojuszników w wielu regionach” – napisał Institute for the Study of War, północnoamerykański wojskowy zespół doradców, podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Czytaj także: Korea Północna zaprezentowała swój pierwszy okręt podwodny uzbrojony w broń nuklearną

france24.com/kresy.pl

 

 

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply