Korea Północna zwodowała swój pierwszy operacyjny „okręt podwodny do taktycznego ataku nuklearnego” i przydzieliła go flocie patrolującej wody między Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek media państwowe.

Okręt podwodny nr 841, nazwany Bohaterem Kim Kun Ok na cześć północnokoreańskiej postaci historycznej, będzie jednym z głównych „podwodnych środków ofensywnych sił morskich” Korei Północnej, powiedział przywódca Kim Dzong Un podczas ceremonii wodowania w środę.

Analitycy twierdzą, że statek wygląda na zmodyfikowaną łódź podwodną klasy Romeo z czasów radzieckich, którą Korea Północna nabyła od Chin w latach 70. XX wieku i rozpoczęła produkcję na rynku krajowym. Analitycy twierdzą, że projekt, obejmujący 10 włazów wyrzutni, wskazywał, że najprawdopodobniej jest uzbrojony w rakiety balistyczne i pociski manewrujące.

Zobacz też: Korea Północna: Kim Dzong Un nakazał zwiększenie produkcji rakiet i przygotowanie do wojny

Broń taka nie wniesie jednak zbyt wiele wartości do silniejszych lądowych sił nuklearnych Północy, ponieważ starzejące się okręty podwodne stanowiące rdzeń nowego projektu są stosunkowo hałaśliwe, powolne i mają ograniczony zasięg, co oznacza, że mogą nie przetrwać tak długo podczas wojny, powiedział Vann Van Diepen, były ekspert ds. broni rządu USA, który współpracuje z projektem 38 North w Waszyngtonie.

„Kiedy to urządzenie zostanie rozmieszczone w terenie, będzie dość podatne na sojusznicze działania przeciw okrętom podwodnym” – powiedział. „Więc myślę, że z twardogłowego wojskowego punktu widzenia nie ma to większego sensu”.

Wojsko Korei Południowej stwierdziło, że okręt podwodny nie wydaje się gotowy do normalnych działań i że istnieją oznaki, że Korea Północna próbuje wyolbrzymić swoje możliwości.

Zobacz też: Rosja zapowiada rozwijanie stosunków z Koreą Północną

Podczas ceremonii wodowania Kim powiedział, że uzbrojenie marynarki wojennej w broń nuklearną jest pilnym zadaniem i obiecał większą liczbę okrętów podwodnych i nawodnych wyposażonych w taktyczną broń nuklearną dla sił morskich, podała agencja informacyjna KCNA.

„Ceremonia wodowania łodzi podwodnej zwiastowała początek nowego rozdziału we wzmacnianiu sił morskich KRLD” – stwierdziła KCNA, używając skrótu oficjalnej nazwy Północy, czyli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Korea Północna planuje przekształcić inne istniejące okręty podwodne w okręty uzbrojone w broń nuklearną i przyspieszyć wysiłki zmierzające do ostatecznej budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, powiedział Kim.

„Osiągnięcie szybkiego rozwoju naszych sił morskich… jest priorytetem, którego nie można opóźniać, biorąc pod uwagę… niedawne agresywne posunięcia i działania militarne wrogów” – powiedział północnokoreański przywódca w przemówieniu, najwyraźniej odnosząc się do Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

„Działalność wojskowa Korei Północnej stwarza poważniejsze i bardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju niż wcześniej” – powiedział na odprawie główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply