Po spektakularnym odejściu niegdyś wpływowego kremlowskiego urzędnika Dmitrija Surkowa, w administracji prezydenta Rosji wyznaczono kolejnego “kuratora” odpowiedzialnego za sprawy ukraińskie.

Jak podała we wtorek ukraińska agencja informacyjna UNIAN, w administracji Władimira Putina wyznaczono nowego urzędnika, który ma koordynować politykę Rosji wobec Ukrainy. Wg moskiewskiego korespondenta ukraińskiej agencji, poinformować miał o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – “Mogę skonstatować, że tak – Kozak zajmuje się i będzie się zajmował na swoi nowym stanowisku sprawami Ukrainy i kwestiami integracji”. Pytany o to czego z czym integracją ma się zajmować Kozak, Pieskow odpowiedział – “Nie Rosji i Ukrainy. Rosja ma wiele procesów integracyjnych poza Ukrainą, w których ona uczestniczy z bardzo dobrym skutkiem”.

Rzecznik Kremla mówił o Dmitriju Kozaku 61-letnim urzędniku uważanym za “człowieka do zadań specjalnych” zlecanych przez Władimira Putina. 61-letni Kozak zaczynał karierę publiczną jako prokurator jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Na początku lat 90 XX wieku zaczął pracować w ramach administracji demokratycznego mera Petersburga Anatolija Sobczaka, przy boku którego urzędniczą karierę rozpoczął także Putin. Po objęciu przez tego ostatniego funkcji premiera Rosji w 1999 r., Kozak został zastępcą szefa administracji rządu, a w 2000 r. jej szefem. Wraz z objęciem przez Putina prezydentury Kozak został szefem administracji prezydenta. W 2004 r. znów przeszedł do zarządzania administracyjnym zapleczem Rady Ministrów.

Szybko został przedstawicielem prezydenta w Południowym Okręgu Federalnym. W latach 2007-2008 był ministrem rozwoju regionalnego, na którym to stanowisku odpowiadał za przeprowadzenie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Od 2008 r. był wicepremierem, a 24 stycznia dostał nominację na stanowisko zastępcy szefa administracji prezydenta.

Kozak już wcześniej zajmował się pilotowaniem działań na ważnych kierunkach rosyjskiej polityki zagranicznej. W 2003 r. jako specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji do spraw rozwoju stosunków gospodarczych z Mołdawią zaproponował memorandum w sprawie rozwiązania konfliktu między władzami w Kiszyniowie a separatystycznym Naddniestrzem. Dokument został nazwany memorandum Kozaka i do dziś pozostaje podstawą polityki Moskwy w sprawie konfliktu mołdawskiego. Zakłada ono włączenie Naddniestrza w skład Mołdawii na zasadach federalnych.

Wiadomo też, że Kozak jest zaangażowany w kształtowanie relacji z Białorusią. Uważany jest za jednego z autorów niedawnego porozumienia z Soczi, które określiło warunki eksportu rosyjskiej ropy i gazu na Białoruś, które to warunki są określane jako korzystne dla Rosji i porażka prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

belaruspartisan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply