Zawarte wczoraj porozumienie w sprawie utworzenia strefy zdemilitaryzowanej w syryjskiej prowincji Iblib będzie respektowane – zapowiedziały rosyjskie władze.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow zapewnił we wtorek, że omyłkowe zestrzelenie rosyjskiego samolotu Ił-20 przez syryjską obronę przeciwlotniczą nie wpłynie na realizację rosyjsko-tureckiego porozumienia o utworzeniu w syryjskiej prowincji Idlib strefy zdemilitaryzowanej. – podała Polska Agencja Prasowa.

Porozumienie o utworzeniu strefy zdemilitaryzowanej w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib ogłosili w poniedziałek w Soczi prezydenci Rosji i Turcji. W myśl porozumienia do 10. października z szerokiej na 10-20km strefy ma zostać wycofana ciężka broń. Sama strefa ma powstać do 15. października. Według agencji Reuters strefę powinni opuścić również rebelianci. Ogłaszając porozumienie oświadczono, że w prowincji nie dojdzie do nowej ofensywy syryjskiej armii. Strefę zdemilitaryzowaną będą patrolować siły rosyjskie i tureckie.

Jak podaje agencja Reutera, Syria przyjęła porozumienie z zadowoleniem, jednak zapowiedziała, że będzie dążyć do odzyskania każdego skrawka swojego terytorium. Jej ambasador w Libanie powiedział, że porozumienie będzie testem na zdolność Turcji do zrealizowania swoich obietnic rozbrojenia rebeliantów.

Zadowolenie z powodu zawarcia porozumienia wyraził także Iran. „Dyplomacja działa” – oświadczył szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Przypomnijmy, że rosyjskie i syryjskie lotnictwo od wielu dni przeprowadzało intensywne ataki powietrzne na pozycje rebeliantów w Idlib będące przygotowaniem do ofensywy lądowej. Według doniesień medialnych kilka dni temu elitarne siły syryjskiej armii miały rozpocząć pierwsze działania wobec islamistycznych rebeliantów w pobliżu posterunku Masasneh. Ofensywie w Idlib stanowczo sprzeciwiała się Turcja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Syryjczycy zestrzelili nas samolot – schowały się za nim izraelskie F-16

Kresy.pl / PAP / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz