Rosyjskie władze chcą umożliwić obywatelom 50 państw, w tym Polski, bezpłatne uzyskiwanie wiz turystycznych na wjazd do obwodu kaliningradzkiego.

Informację regionalnego centrum turystycznego w Kaliningradzie podał w poniedziałek Portal Bałtycki. Zgodnie z nią od 1 lipca wizy umożliwiające wjazd w celach turystycznych na obszar obwodu kaliningradzkiego będą wydawane bezpłatnie. Możliwość bezpłatnego nabywania tego rodzaju wizy uzyskali obywatele 50 państw, w tym obywatele sąsiadujących z rosyjską esklawą Polski i Litwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowe rozwiązanie mające ożywić ruch turystyczny w obwodzie kaliningradzkim wzorowany jest tym zastosowanym wobec rosyjskiego Dalekiego Wschodu do którego obywatele 18 państw także mogą wjeżdżać na podstawie wiz uzyskiwanych bezpłatnie.

Darmowa wiza ma zezwolić na pobyt turystyczny w rosyjskiej esklawie przez okres 8 dni. Będzie można do niej przybyć zarówno transportem lotniczym, morskim jak i drogowym. W przypadku korzystania z transportu publicznego, turyści będą musieli już przy wjeździe okazać bilety na podróż powrotną lub poświadczenia ich zakupu.

By uzyskać bezpłatny wjazd do rosyjskiego regionu turyści będą musieli wypełnić elektroniczny wniosek na stronie internetowej ambasady Rosji w swoim państwie. W ciągu czterech dni otrzymają odpowiedź czy wniosek został zaakceptowany, a w przypadku pozytywnej decyzji dane wnioskodawcy zostaną przesłane do rosyjskiej Służby Pogranicznej. Turysta będzie musiał podać numer bezpłatnej wizy na granicy wraz z paszportem. Wyjechać z terytorium Rosji posiadacz tego typu wizy będzie mógł także wyłącznie z obwodu kaliningradzkiego.

W 2012 r. Polska uruchomiła małych ruch graniczny, który pozwalał na przekraczanie naszej granicy mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego bez konieczności uzyskiwania wizy i poruszania się w strefie przygranicznej. Podobne możliwości uzyskali mieszkańcy 19 miast i powiatów położonych w sąsiedztwie rosyjskiej esklawy. Mały ruch graniczny został zawieszony przez rząd PiS w 2016 r.

przegladbaltycki.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz