Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa wykryła i zatrzymała 14 osób, którym przypisuje się związki z ekstremistyczną grupą MKU. To kolejne zatrzymanie domniemanych zwolenników MKU.

Jak podaje agencja Interfax, służba prasowa FSB poinformowała w piątek, że FSB wraz z rosyjskim MSW i Komitetem Śledczym FR przerwała „koordynowaną z Ukrainy działalność młodzieżowej radykalnej grupy zwolenników ideologii masowego mordu (MKU)”.

Wszystkie 14 osób zatrzymano w Saratowie – mieście obwodowym leżącym w europejskiej części Rosji. Według FSB w miejscach zamieszkania zatrzymanych znaleziono znaczną ilość materiałów propagandowych o charakterze ekstremistycznym, broń białą, środki łączności z instrukcjami wytwarzania improwizowanych ładunków wybuchowych i broni palnej, a także korespondencję w sprawie przygotowań do aktów przemocy. Korespondencja miała być prowadzona z “ideologiem grupy” przebywającym na Ukrainie.

„Członkowie grupy składają zeznania, w których przyznają się do winy. Po zakończeniu czynności śledczych rozstrzygnięta zostanie kwestia wyboru środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych” – podała FSB.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone w związku z artykułami kodeksu karnego o utworzeniu i udziale w grupie ekstremistycznej. Pierwsze z tych przestępstw jest zagrożone karą od sześciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności, a drugie – od dwóch do sześciu lat pozbawienia wolności.

FSB nie ujawniła innych szczegółów tej operacji, a także tożsamości zatrzymanych.

MKU to skrót nazwy Maniak-Kult Zabójców jaka była promowana przez ukraińskiego neonazistę Jegora Krasnowa. Według ukraińskich mediów, sam Krasnow od stycznia zeszłego roku znajduje się w ukraińskim areszcie, do którego trafił za udział w napadzie z użyciem noża w Dnieprze. Jego 22-letnia ofiara otrzymała osiem ciosów nożem, ale przeżyła.

Jest to kolejne zatrzymanie osób, którym FSB przypisuje związki z grupą MKU. Pod koniec kwietnia br. FSB zatrzymała w Irkucku, Krasnodarze, Saratowie, Tambowie, Tiumeniu, Czycie, Anapie, Puszczynie i Pieriesławlu Zaleskim 16 domniemanych zwolenników tej organizacji. W marcu w Jarosławiu i Gelendżyku zatrzymano 14 osób, które według służby „pod ideologicznym wpływem” Krasnowa miały skupić się w nieformalnej grupie ekstremistycznej, która miała się szykować do przeprowadzenia aktów terrorystycznych. W lutym cztery osoby jako powiązane z MKU zatrzymano w Woroneżu. FSB podejrzewa je o malowanie napisów o ekstremistycznej treści, a jedną o pobicie.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply