Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła w środę, w ekspresowym trybie projekt ustawy stanowiącej, że dzieci imigrantów bez dostatecznej znajomości języka rosyjskiego nie będą mogły podjąć nauki szkolnej.
Nowe przepisy zakładają, że dziecko imigrantów, które jego rodzice będą chcieli posłać do rosyjskiej szkoły będzie musiało przejść obowiązkowy a zarazem bezpłatny test znajomości języka rosyjskiego. W przypadku, gdy dziecko nie osiągnie wyznaczonego poziomu kompetencji językowych nie będzie mogło rozpocząć nauki w oficjalnym systemi oświaty, podał portal telewizji RBK. Szczegółowe określenie testu i parametrów językowych dopuszczenia do nauki pozostawiono do określenia Ministerstwu Oświaty.
Pierwsze czytanie odbyło się we wtorek. W środę Duma przeprowadziła od razu drugie i trzecie czytanie projektu ustawy. W ostatnim głosowaniu za jego przyjęciem opowiedziało się 409 deputowanych, jeden zagłosował przeciw projektowi.
Pierwszy wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państwa Konstantin Zatulin wniósł do projektu poprawkę zapewnieniaąca dzieciom nieznającym języka rosyjskiego możliwości bezpłatnej nauki tego języka w państwowych lub gminnych placówkach oświatowych. Nalegał, aby jego poprawkę rozpatrywać oddzielnie od pozostałych, zanim projekt ustawy zostanie przyjęty w drugim czytaniu. „Szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale i wychowania. Jeśli nie zgodzimy się na wpuszczenie ich do szkoły, zostawimy je na ulicy” – mówił o dzieciach imigrantów Zatulin.
Poprawka została odrzucona po krytyce, jakiej poddał ją sam przewodniczący izby Wiaczesław Wołodin. „Konstantin Fiodorowicz sugeruje, aby ci, którzy planują przyjazd do kraju, nie przygotowywali się do tego, nie uczyli się języka rosyjskiego w swoim kraju, ale przekazali nam rozwiązanie tej kwestii – mówił Wołodin – Nie ma potrzeby, pod różnymi pretekstami, zwłaszcza pseudohumanizmu, by zaczynać wymyślać wymówki, jak odrzucić tę ustawę. Nasi obywatele na nią czekają”.
Przewodnicząca Komisji Ochrony Rodziny, Spraw Ojcostwa, Macierzyństwa i Dzieciństwa Nina Ostanina odparowała poprawkę Zatulina stwierdzając, że Rosja przykłada wysiłków, by umożliwiać naukę rosyjskiego w miejscach pochodzenia sporej części przybywających do nie imigrantów, tworząc i utrzymując rosyjskojęzyczne szkoły w Kirgistanie i Tadżykistanie.
W rosyjskich szkołach w 2021 r. uczyło się około 140 tys. dzieci imigrantów, głównie z innych byłych republik radzieckich, jak podała RBK.
„Od początku roku Duma Państwowa z inicjatywy posłów przyjęła 14 ustaw federalnych mających na celu usprawnienie polityki migracyjnej i zwalczanie nielegalnej migracji” – skomentował Wołodin już po przyjęciu projektu ustawy.
Polityka wobec imigrantów, szczególnie z Azji Środkowej zaostrzyła się po krwawym ataku terrorystycznym pod Moskwą, jaki miał miejsce 22 marca na centrum koncertowe Crocus Hall. Terroryści zabili w nim 145 osób. 551 zostało rannych.
Państwo Islamskie (ISIS), a konkretnie jego środkowoazjtyckie skrzydło “Wilajet Chorasan”, wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach. Jego wykonawcami okazali się obywatele Tadżyskistanu. Rosyjskie władze zareagowały na to szybkim ograniczeniem wjazdu dla przybyszów z tej środkowoazjatyckiej republiki.
Czytaj także: Rosja zaostrzy polityke imigracyjną
rbc.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!