Nowym dyrektorem państwowej agencji medialnej Rossija Siegodnia został Kiriłł Wyszynskij, który spędził 15 miesięcy w ukraińskich aresztach śledczych.

Wyszynskij został nominowany na dyrektora wykonawczego Rossiji Siegodnia na mocy decyzji podpisanej jeszcze 9 września. Jednak dopiero 7 października poinformowała o tym rosyjska telewizja RBK. To nie jedyna oficjalna funkcja niedawnego więźnia Ukrainy. Wkrótce po przyjeździe do Rosji został on stałym ekspertem w Radzie ds. Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.

Jak poinformował dyrektor generalny Rossija Siegodnia Dmitrij Kisieliow, poza funkcją administracyjną Wyszynskij będzie także pracował jako dziennikarz. Ma prowadzić w państwowej telewizji program zatytułowany “Prawdziwa Ukraina”. Jeszcze 3 października Wysznskiego przyjął sam prezydent Władimir Putin.

23 września dziennikarz wystąpił w izbie wyższej rosyjskiego parlamentu, Radzie Federacji, gdzie przedstawił listę 12 dziennikarzy i blogerów przebywających w aresztach i więzieniach Ukrainy, które są według niego więźniami politycznym.

Kiriłł Wysznskij to Ukrainiec z obywatelstwem Rosji, który był redaktorem rosyjskiej, państwowej agencji informacyjnej RIA Nowosti na Ukrainie. W maju 2018 r. został on zatrzymany przez ukraińskie organa ścigania i pod zarzutem zdrady państwa trafił do aresztu tymczasowego, w którym przebywał do sierpnia 2019 r. 7 września Wyszynskij został przewieziony do Rosji w ramach wymiany jeńców i więźniów ustalonej przez władze Rosji i Ukrainy.

Rossija Siegodnia to państwowa agencja medialna w skład której wchodzą agencja informacyjna RIA Nowosti, agencja informacji ekonomicznej Prajm, agencja informacji sportowej R-Sport, agencja informacji o nieruchomościach RIA Niedwiżymost’, portal tłumaczeń materiałów mediów zagranicznych InoSMI oraz agencja ratingowa, RIA Rejting oraz szereg portali w różnych języka Sputnik.

rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply