Szef BBN Paweł Soloch skomentował w wywiadzie radiowym medialne pogłoski o ewentualności przekazania przez Warszawe polskich F-16 Ukrainie.

Soloch udzielił w czwartek wywiadu rozgłośni radiowej RMF FM. Zapytany o pogłoski na temat możliwości przekazania polskich F-16 Ukrainie prezydencki urzędnik odpowiedział – “Nie ma na razie tematu przekazania Ukrainie naszych samolotów F-16. Samoloty bojowe to coś bardziej skomplikowanego niż czołgi”. Szef BBN twierdził, że proces przekazania i oswojenia się Ukraińców z takim sprzętem jak amerykańskie myśliwce zająłby im wiele czasu, tymczasem potrzebują oni natychmiastowego wsparcia w wojnie z Rosją. Jako takie doraźne wsparcie Soloch ukazał przekazanie Kijowowi amunicji, którą Ukraińcy potrzebują według niego na “już”.

Obecna sytuację na Ukrainie Soloch określił jako “kolejny krytyczny moment na wojnie”. Przyznał, że na Ukrainie trwa “ofensywa rosyjska”. Sytuację tę prezydencki urzędnik przedstawił jako kolejną przesłankę za nasileniem materiałowego wsparcia dla Sił Zbrojny Ukrainy. Jednak “oczekiwania podstawowe, które wielokrotnie wyrażał prezydent Andrzej Duda są takie, że Unia Europejska w większym stopniu zaangażuje się w pomoc Ukrainie, także finansową” – powiedział Soloch dzień przed szczytem Ukraina-Unia Europejska, jaki w piątek ma zostać przeprowadzony w Kijowie.

Soloch wypowiedział się także na temat zapowiadanej nieoficjalnie wizyty prezydenta USA Jeo Bidena w Polsce przyznając – “O wizycie prezydenta Joe Bidena wiemy tyle, ile sam powiedział, a mówi, że chce przyjechać”.

“Być może w najbliższych dniach będziemy wiedzieć coś więcej, ale to będzie związane z rozwojem sytuacji na froncie. Czy to będzie spotkanie bilateralne z przedstawicielami państw regionu, czy z udziałem prezydenta Ukrainy, będzie zależało od tego, co w najbliższych dniach wydarzy się na wojnie” – podsumował szef BBN.

W środę sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że Rosjanie zintensyfikowali działania zbrojne w Donbasie. Według polskich komentatorów szczególnie intensywne są walki pod miastem Bachmut w obwodzie donieckim. Rosjanie wyprowadzają tam uderzenia oskrzydlające ośrodek od północy i południa. Uzyskali już kontrolę ogniową nad drogami prowadzącymi do miasteczka.

wpolityce.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply