Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała o zatrzymaniu 28-letniego obywatela Bułgarii, który od ok. 10 lat działał w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się werbowaniem i zmuszaniem młodych kobiet do prostytucji. Mężczyzna unikał odpowiedzialności, ukrywając się za granicą.
25 kwietnia został zatrzymany przez niemiecką policję w miejscowości Bad Bentheim, niedaleko granicy z Holandią. Następnie został przekazany stronie polskiej na przejściu granicznym w Świecku. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu złożyli wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.
Zatrzymany Bułgar działał na terenie województw śląskiego i pomorskiego, jak również poza granicami Polski. Jak ustaliła policja, przestępca rozkochiwał w sobie młode kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, a następnie stosując przemoc fizyczną i psychiczną, zmuszał je do prostytucji. Wytwarzał w ofiarach poczucie zależności, co ułatwiało mu ich dalszą eksploatację. Kobiety były następnie transportowane do miejsc, w których przymuszano je do świadczenia prostytucji.
Zatrzymany nie działał sam. Był członkiem zorganizowanej siatki przestępczej specjalizującej się w handlu ludźmi – głównie kobietami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polkami i Bułgarkami. Według informacji przekazanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, grupa systematycznie werbowała kolejne ofiary, grożąc im i stosując wobec nich różne formy nacisku.
Funkcjonariusze z Zespołu do walki z Handlem Ludźmi Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zgromadzili znaczny materiał dowodowy, na podstawie którego 28-latkowi przedstawiono szereg poważnych zarzutów. Grozi mu kara do 20 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa, a organy ścigania nie wykluczają kolejnych zatrzymań. W Sądzie Okręgowym w Sosnowcu dobiega równolegle końca proces założyciela i szefa gangu, Sheynura H.
Według przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, „handel ludźmi jest określany jako współczesne niewolnictwo. Jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Bandyci na różne sposoby werbują kolejne ofiary i bezwzględnie wykorzystują je, z czego czerpią znaczne korzyści finansowe. Z uwagi na bardzo złożony charakter jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia”.
Równolegle z działaniami śledczych, prowadzona jest akcja profilaktyczna mająca na celu podnoszenie świadomości na temat zjawiska handlu ludźmi. Województwo śląskie odwiedza tzw. escape truck z Holandii – mobilna instalacja wyposażona w pomieszczenia imitujące warunki, w jakich przetrzymywane są ofiary tego procederu. Inicjatywa realizowana jest przez Komendę Główną Policji we współpracy z holenderską policją, ambasadą Królestwa Niderlandów, Uniwersytetem Wrocławskim, Strażą Graniczną, MSWiA oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Zobacz także: Kilkunastu nielegalnych imigrantów zatrzymanych w woj. śląskim. Pochodzili z czterech krajów
Przeczytaj: Zażalenie na umorzenie postępowania ws. Nigeryjczka, który zaatakował na siłowni w Katowicach
Kresy.pl/slaska.policja.gov.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!