MSZ poinformowało o pierwszych rozmowach nowego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Minister Jacek Czaputowicz przeprowadził w środę swoją pierwszą od objęcia obowiązków ministra spraw zagranicznych rozmowę telefoniczną, z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó. – poinformowało polskie MSZ. Jak podkreśla resort, rozmowa odbyła się na prośbę strony węgierskiej.

Ministrowie Polski i Węgier rozmawiali o stanie wzajemnych relacji. Intensywność bilateralnych relacji ocenili jako bezprecedensową. Istotnym tematem rozmowy była współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której pracom obecnie przewodniczą Węgry.

Również w środę telefonicznie rozmawiał z ministrem Czaputowiczem szef dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkin. Ukraiński minister złożył Czaputowiczowi gratulacje z tytułu objęcia stanowiska. Tematem rozmowy, podobnie jak w przypadku rozmowy z ministrem Szijjártó, były bieżące kwestie w stosunkach bilateralnych.

Minister Czaputowicz potwierdził zaangażowanie Polski na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz podkreślił, że Polska w dalszym ciągu będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy. Podczas rozmowy wyraził także nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do rozwiązania problematycznych kwestii historycznych w relacjach Polski i Ukrainy. – napisano w komunikacie MSZ.

Przypomnijmy, że we wtorek w rozmowie z dziennikarzami RMF FF Jacek Czaputowicz podkreślał priorytetową wagę współpracy Polski z UE. Zapowiedział też, że już niedługo uda się z wizytą do Bułgarii, a następnie do Berlina.

Kresy.pl / msz.gov.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Nie ma problematycznych kwestii historycznych w relacjach Polski z Ukrainą, lecz gloryfikacja przez władze Ukrainy zbrodniarzy, którzy mordowali bestialsko i masowo Polaków.

    Polska nie może wspierać takiego kraju, który gloryfikuje zbrodniarzy mordujących polskie kobiety i dzieci.