Ināra Mūrniece, łotewska minister obrony, uważa, że ​​jest jeszcze za wcześnie, by zakładać, iż Rosja jest osłabiona i niezdolna do nowych „strategicznych niespodzianek”.

Według służby prasowej łotewskiego Ministerstwa Obrony, uczestnicy spotkania ministrów obrony dwunastu państw Grupy Północnej NATO w Legionowie pod Warszawą zgodzili się, że agresywna postawa Rosji stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu całego regionu euroatlantyckiego. Kluczowe jest zatem, według nich, dalsze wspieranie militarne Ukrainy w jej walce z brutalną agresją Rosji, zrelacjonował portal Ukrainska Prawda.

„Pomimo regularnych zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego regionu, musimy być również przygotowani na to, że Rosja będzie nadal używać swojego szerokiego arsenału zagrożeń hybrydowych i nuklearnych do zastraszania i osłabiania zachodniego wsparcia dla Ukrainy” – powiedziała łotewska minister.

Uznała ona, że choć Rosja poniosła w wojnie z Ukrainą znaczne straty, to jednak ciągle pozostaje zdolna do sprawienia “strategicznych niespodzianek”.

„Dlatego musimy pozostać zjednoczeni i konsekwentni w naszym wsparciu dla Ukrainy i nadal być siłą napędową, która konsoliduje i jednoczy zachodnie demokracje w ich pełnym poparciu dla Ukrainy” – zaapelowała do innych ministrów Mūrniece.

Omawiając priorytety państw Grupy Północnej na szczycie NATO w Wilnie, ministrowie obrony wyrazili przekonanie, że decyzje podjęte na szczycie powinny wzmocnić pozycję odstraszania i obrony Sojuszu w regionie, aby przeciwdziałać obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony Rosji.

Grupa Północna to nieformalne forum współpracy obejmujące dwanaście krajów: Szwecję, Finlandię, Norwegię, Islandię, trzy kraje bałtyckie, Niemcy, Polskę, Holandię i Wielką Brytanię.

Sojusz Północnoatlantycki kończy reformę wspólnej strategii przeciwdziałania rosyjskiemu zagrożeniu i terroryzmowi w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ciągłych gróźb ze strony Kremla.

Czytaj także: Szef niemieckiego wywiadu uważa, że Rosja jest zdolna do długiej wojny

eurointegration.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply