Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin odnotowała wzrost poparcia w litewskim sondażu.

Strona internetowa polskiej partii na Litwie przytacza wyniki najnowszego sondażu poparcia dla stronnictw politycznych przeprowadzonego przez pracownię Spinter tyrimai dla portalu Delfi. W sondażu tym chęć głosowania na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin wyraziło 6,3% respondentów mających skonkretyzowane sympatie partyjne. Oznacza to wzrost poparcia dla AWPL-ZChR o 0,7 punktu procentowego w ciągu miesiąca.

Strona internetowa partii podkreśla, że litewskie pracownie badań opinii publicznej regularnie zaniżają sondażowe poparcie dla polskiej partii, które zawsze okazuje się wyższe w rzeczywistych wyborach. W ostatnich wyborach sejmowych AWPL-ZChR zdobyła 5,8% głosów, podczas gdy prognozowano 3-4-procentowe poparcie. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w 2014 roku sondaże mówiły o poparciu dla prezesa AWPL-ZChR na poziomie 1,1%, tymczasem Waldemar Tomaszewski uzyskał 8,4% głosów.

Wśród pozostałych partii, pierwsze miejsce w sondażu zajął niechętny postulatom polskiej mniejszości Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, który poparło 24,1% badanych, co oznacza spadek o 1,7 punktu procentowego. Tuż za nim znalazła się główna partia rządząca, Związek Chłopów i Zielonych, który otrzymał w sondażu poparcie 21,2%. Także notowania tej partii spadły – o 2,4 punktu procentowego. Odległe trzecie miejsce zajęła partia Prawo i Porządek z 10,7% co oznacza minimalny wzrost o 0,3 punktu procentowego. Polską partię wyprzedził także Ruch Liberałów, który z poparciem 9,7% respondentów zyskał 1,7 p.p.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna z poparciem 7,2% odnotowała stratę 1,8 p.p. Tymczasem rośnie poparcie dla powstałej z niedawnego rozłamu w tym stronnictwie Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Gotowość do głosowania na nią wyraziło 6,4% pytanych czyli o 1,5 p.p. więcej niż przed miesiącem.

Notowania słabsze od AWPL-ZChR otrzymała natomiast Partia Centrum w szeregach której znajdują się antypolscy nacjonaliści. Partię tę poparło w sondażu 4,2% wyborców, to jest o 0,4 p.p. mniej niż w marcu. Inne partie, których poparcie nie przekroczyło progu wyborczego, wynoszącego na Litwie 5%, poparło łącznie 10,2% respondentów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-26 kwietnia br.

Czytaj także: Waldemar Tomaszewski dla Kresy.pl: Polacy na Wileńszczyźnie pokazali swoją jedność

awpl.lt/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    mariusz67 :

    To jest bardzo dobry wynik, zważywszy że Polacy zamieszkują tylko w kilku rejonach na ogółem 60 jakie są na Litwie. A większością Polacy są w dwóch rejonach rejonach wileńskim i solecznickim. Tymczasem ze względu na próg wyborczy 5 procent w skali całego kraju który obowiązuje nawet partię mniejszości narodowej (co jest oczywistym skandalem i złamaniem norm europejskich, dla przykładu mniejszości w Polsce nie mają żadnego progu) należy uznać ten wynik za wielki sukces. Polską partię która głosi też wartości chrześcijańskie i rodzinne popierają także inne mniejszości narodowe oraz częściowo wspólnota litewska. AWPL-ZCHR jednoczy ludzi dobrej woli bez względu na pochodzenie.