Obywatel Białorusi i obywatel Ukrainy, którzy próbowali nielegalnie wwieźć migrantów na terytorium Litwy, a potem do Polski pójdą do więzienia.

Sąd Okręgowy w Kownie wydał wyrok w sprawie próby przemytu migrantów. Obywatel Białorusi określony inicjałami A.H. oraz obywatel Ukrainy A.K. spędzą w litewskim więzieniu po 2,5 miesiąca, podał portal miejscowego nadawcy państwowego LRT. Dodatkowo Ukrainiec będzie musiał zapłacić 4 tys. euro, a Białorusinowi skonfiskowano samochód.

Z materiałów sprawy wynika, że ​​we wsi Švendubrė, w gminie Druskienniki, funkcjonariusze Oddziału Orańskiego Służby Ochrony Granicy zauważyli i zatrzymali niedaleko granicy z Białorusią dwa samochody zarejestrowane w Polsce. Jeden był prowadzony przez obywatela A.K., a drugi przez A.H.

Po zatrzymaniu przez litewskich funkcjonariuszy obaj kierowcy przyznali, że czekają na grupę nielegalnych migrantów z Białorusi. Według kierowców po przekroczeniu granicy litewsko-białoruskiej musieli przewieźć migrantów do Polski. Pierwszy miał przewieźć trzech nielegalnych migrantów, a drugi zadeklarował, że miał mieć czterech lub pięciu nielegalnych pasażerów. Każdy z przemytników miał dostać po 400 dolarów.

W trakcie śledztwa okazało się, że obaj kierowcy zostali wysłani przez tych samych organizatorów. Zarówno Ukrainiec, jak i Białorusin znaleźli na Facebooku reklamy oferujące dodatkowy dochód. Obaj przemytnicy przyznali się do winy w trakcie postępowania.

Kryzys migracyjny na granicy litewsko-białoruskiej narastał od maja i czerwca zeszłego roku, przyjmując poważne rozmiary w lipcu i sierpniu. Władze Litwy zareagowały na to zezwalając swoim funkcjonariuszom wspieranym przez żołnierzy na zawracanie nielegalnych migrantów wprost na granicy.

Według litewskiej straży granicznej, od sierpnia do grudnia zeszłego roku na granicy z Białorusią zawrócono już około 8 tysięcy migrantów, przy czym część z nich to osoby, które próbowały przedrzeć się więcej niż raz. Ponad 4,2 tys. osób zdołało nielegalnie przekroczyć granicę. Litwa i inne kraje zachodnie oskarżają władze w Miński o organizowanie napływu migrantów w bezprecedensowej skali. Stan wyjątkowy ogłoszony w rejonie wzdłuż granicy z Białorusią, trwał na Litwie do połowy stycznia 2022 roku.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply