W Kownie przeszedł marsz LGBT

W drugim co do wielkości mieście Litwy po raz pierwszy przeszedł marsz środowiska osób homoseksualnych i transseksualnych.

To pierwszy tego rodzaju marsz w Kownie. Samorząd miasta nie wydał zgody na zgromadzenie, ale litewski Sąd Najwyższy nie podzielił jego stanowiska i w efekcie manifestacja homoseksualistów i transseksualistów odbyła się w sobotę, zgodnie z planem ich organizacji.

Wiadomość o planowanej manifestacji zmobilizowała także przeciwników ruchu LGBT. Wśród  zgromadzonych kontestatorów marszu pojawił się były mer miasta Vytautas Szustauskas, który twierdził, że nie popiera tego rodzaju marszów.

Jeszcze zanim marsz ruszył doszło do pierwszych starć. Zaczęło się od oblania piwem jednego z jego uczestników, jak poinformował państwowy nadawca LRT. Zgromadzeni w centrum miasta ustawili się w kolumnę i ruszyli około godz. 12.40.

Maszerującym towarzyszyły okrzyki „Hańba”, i „Idźcie do domu” ze strony przeciwników ich inicjatywy. Kilkudziesięciu kontestatorów dążyło do fizycznego starcia na skutek czego interweniowali funkcjonariusze licznie zgromadzonej tego dnia w centrum Kowna policji. Zatrzymany został również mężczyzna nagrywający marsz za to, że miał wyrażać wobec jego uczestników obraźliwe komentarze.

Pod gmachem kowieńskiego samorządu uczestnicy marszu LGBT zostali obrzuceni kilkoma jajkami. Oni sami skandowali natomiast „Ty nie nasz mer”, dając wyraz swojego niezadowolenia z tego, że władze miejskie usiłowały nie dopuścić do przeprowadzenia akcji.

Na Alei Wolności doszło do kolejnego starcia przeciwników manifestacji i policji, co poskutkowało kolejnymi zatrzymaniami. Łącznie na komisariaty przewieziono 18 zatrzymanych. LRT podał, że policja prowadzi postępowania wobec jednego podejrzanego o „podżeganie do nienawiści” oraz drugiego podejrzanego o „zakłócenie spokoju publicznego”.

Czytaj także: Turecka policja rozbiła nielegalny marsz LGBT w Stambule 

lrt.lt/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz