Litwa rozważa postawienie Łukaszenki przed międzynarodowym trybunałem

Według ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa na Litwie rozważa się powołanie grupy, której zadaniem będzie zbadanie możliwości wytoczenia Aleksandrowi Łukaszence procesu przed międzynarodowym trybunałem z powodu traktowania imigrantów przez władze Białorusi.

Jak podała agencja prasowa BNS, minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis potwierdził w piątek, że rząd Litwy rozważa możliwość wszczęcia międzynarodowego procesu sądowego przeciwko przywódcy Białorusi Aleksandrowi Łukaszence z powodu tego, jak jego reżim traktuje migrantów.

“Z tego, co wiem, w rządzie rozpoczęły się pierwsze dyskusje na temat utworzenia takiej grupy zadaniowej, a instytucje rozpoczęły dialog” – powiedział dziennikarzom minister zapytany, czy Litwa podjęła formalne kroki w celu postawienia Łukaszenki przed międzynarodowym sądem.

Landsbergis zaznaczał, że grupa ta będzie jedynie badała możliwość wszczęcia takiego procesu: “Nie mówimy jeszcze o skardze, ale o ocenie możliwości takiej skargi”.

Zapytany, czy widzi podstawy dla takiej skargi, Landsbergis odpowiedział, że “politycznie” byłaby ona uzasadniona, ale jego zdaniem powinni na ten temat wypowiedzieć się prawnicy.

“Wiem, że rozmowy dopiero się rozpoczęły. Wszystkie możliwości zostaną ocenione przez profesjonalistów przy pomocy międzynarodowych ekspertów” – powiedział szef MSZ Litwy, potwierdzając, że ewentualne dowody w sprawie są prawnie dokumentowane.

BNS przypomniała, że w wydanym kilka tygodni temu oświadczeniu skierowanym do przywódców UE i NATO przewodniczący komisji parlamentarnych Litwy i 16 innych krajów europejskich wezwali do wszczęcia procesu sądowego przeciwko Łukaszence przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Białoruski przywódca miałby tam być sądzony za domniemane naruszenia międzynarodowych konwencji przeciwko torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko przyznał, że białoruskie służby pomagały migrantom przekraczać granicę z Polską

Kresy.pl / lrt.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply