W wywiadzie dla BBC Aleksandr Łukaszenko przyznał, że białoruskie służby pomagały migrantom nielegalnie przedostawać się do Polski.

Portal BBC opublikował w piątek fragmenty wywiadu, który moskiewski korespondent tej stacji Steve Rosenberg przeprowadził z przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

Nieuznawany przez kraje zachodnie prezydent Białorusi, zapytany o pomoc udzielaną migrantom przez białoruskie służby w przedostawaniu się na terytorium Polski, odpowiedział, że było to “w pełni możliwe”.

“Może ktoś pomógł. I nawet nie będę się tym zajmował” – powiedział Łukaszenko na nagraniu opublikowanym na stronie internetowej BBC. W swoim artykule BBC napisało, że białoruski przywódca tłumaczył pomoc migrantom tym, że “Białorusini są Słowianami i mają serce”, a białoruscy żołnierze “wiedzą, że migranci zmierzają do Niemiec”.

Łukaszenko powtarzał, że nie zamierza powstrzymywać cudzoziemców, ponieważ “oni nie idą do mnie, tylko do was”. Zaprzeczał jednak, że Białoruś zaprasza migrantów.

Rosenberg zapytał białoruskiego przywódcę o bicie pokojowych demonstrantów i próbował pokazać mu nagranie wideo przedstawiające pobitych ludzi wychodzących z aresztu w Mińsku. Łukaszenko nie chciał oglądać nagrania, ale przyznał, że do bicia dochodziło. “Nie trzeba, nie trzeba, potwierdzam to. W areszcie Okriestina dostawali [bicie]. Ale bito też milicję, a wy tego nie pokazywaliście” – powiedział.

Reporter BBC wspomniał w rozmowie także o 270 organizacjach pozarządowych zamkniętych przez białoruskie władze od lipca. “Odpowiadam na twoje pytanie, nie trudź się. Wyrżniemy wszystkich łajdaków, których finansowaliście. Ach, martwicie się, że zlikwidowaliśmy wasze strukturki, przez was finansowane!” – odpowiedział Łukaszenko.

Podczas obecnego kryzysu granicznego strona polska wielokrotnie wskazywała na przypadki pomocy migrantom przez białoruskich funkcjonariuszy w nielegalnym przekraczaniu granicy.

PRZECZYTAJ: Białoruskie służby zachęcają na Telegramie do ataków na polskich żołnierzy [+FOTO]

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply