Władze Litwy uwzględniły nowe wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego.

W środę Komisja Europejska orzekła, że sankcje nałożone na rosyjskich operatorów transportowych i transport rosyjskich towarów określonego rodzaju nie dotyczy tranzytu dóbr z głównej części Rosji do obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy. Władze tej ostatniej jeszcze tego samego dnia podporządkowały się decyzji Brukseli.

Potwierdziło to litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy, jak podała w środę agencja informacyjna Reutera. Choć uznało ono, że Głos zabrał polityk rządzącego Związku Ojczyzny, przewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Laurynas Kasčiūnas.

„Oczywiście jest to [decyzja] inna niż byłaby, gdyby podejmowała ją sama Litwa. Oczywiście decyzję Komisji można uznać za krok wstecz w stosunku do poprzednich wyjaśnień” – powiedział w środę wieczorem Kasčiūnas, którego zacytował w czwartek portal litewskiego nadawcy publicznego LRT. Jak zapewnił polityk – „Mogła być [decyzja] inna i Rosja nie byłaby w stanie zrobić nam niczego istotnego”. Dodał jednak, że „to uściślenie [wytycznych] przez Komisję [Europejską] jest rzeczywiście wspólnotowe i konsensualne, podobnie jak cała polityka sankcji Unii Europejskiej”.

Według Kasčiūnasa wspólne cele strategiczne wymagają pewnych kompromisowych decyzji, dlatego Litwa nie może ignorować stanowiska swoich kluczowych sojuszników.

„Samoizolacja Litwy byłaby wielkim zwycięstwem Kremla, zwłaszcza w kontekście wojny z Ukrainą, gdyż Litwa jest jednym z najaktywniejszych orędowników interesów Ukrainy w UE i NATO, a także inicjatorem sankcji przeciwko Rosji. Dziś Rosja nie odniosła żadnego istotnego zwycięstwa, ponieważ sankcje eksportowe pozostają niezmienione” – powiedział litewski polityk.

Na decyzję KE zareagowała już także strona rosyjska. „Ta decyzja, która znosi ograniczenia dotyczące pewnej gamy produktów przewożonych koleją, jest demonstracją realizmu i zdrowego rozsądku” – oceniał w środę rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którą zacytował Reuter. Maria Zacharowa dodała jednak, że rosyjska dyplomacja, wciąż ma „pytania” w kwestii tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gubernator tego obwodu Anton Alichanow napisał na Telegramie, że nowe wytyczne są „jedynie pierwszym potrzebnym krokiem” do rozwiązania impasu. „Będziemy nadal pracować nad całkowitym usunięciem ograniczeń” – zacytowała w środę agencja Reutera.

Decyzja KE postawiła władze Litwy, bowiem wcześniej wprowadziły one blokadę tranzytu wielu ważnych rosyjskich towarów uzasadniając, że nie jest to działanie jednostronne, lecz realizacja sankcji ustalonych na poziomie całej UE.

Rosjanie zareagowali na działania władz Litwy groźbami. Portal litewskiego nadawcy publicznego LRT przytacza jednak oświadczenie rzecznika KE Daniela Sheridana Ferrie jakoby Bruksela negocjowała z Rosjanami w przedmiotowej sprawie.

reuters.com/lrt.lt/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz