Rada Seimasu powołała grupę roboczą, która ma za zadanie przygotować referendum w sprawie dopuszczalności posiadania przez obywateli Litwy obywatelstwa innych państw.

Rada zwróciła się już do wszystkich frakcji parlamentarnych o delegowanie do grupy roboczej swoich przedstawicieli. „Celem jest przygotowanie się do referendum, wypracowanie jego formuły i opracowanie planu działań w ramach przygotowań do referendum zaplanowanego na 2024 r.” – powiedziała na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Cytujący przewodniczącą Seimasu portal nadawcy publicznego LRT podkreślił, że z apelem o przyspieszenie prac nad przygotowaniem referendum wystąpiło do parlamentu Światowe Stowarzyszenie Litwinów. Zgodnie z założeniem referendum to ma odbyć się jednocześnie z wyborami prezydenckimi w 2024 r.

LRT przypomniało, że jedno takie referendum przeprowadzono przy okazji poprzednich wyborów prezydenckich w 2019 r. Choć większość głosujących opowiedziała się wówczas za umożliwieniem obywatelom Litwy nabywania obywatelstwa innego państwa, to jednak frekwencja okazała się zbyt niska, by było ono wiążącym.

Zgodnie z obowiązującym prawem emigranci, którzy opuścili Litwę po odzyskaniu przez nią niepodległości 11 marca 1990 r., nie mogą obecnie, z pewnymi wyjątkami, posiadać podwójnego obywatelstwa.

Sąd Konstytucyjny orzekł już, że tylko referendum w sprawie zmiany konstytucji może otworzyć możliwość posiadania drugiego obywatelstwa przez Litwinów, którzy po uzyskaniu niepodległości nabyli obywatelstwo innych krajów.

Problem stał się istotny wraz z emigracją setek tysięcy obywateli Litwy do państw Europy Zachodniej po przystąpieniu tego państwa do Unii Europejskiej.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz