W litewskim Seimasie został złożony projekt ustawy zakładający pozostawienie części wpływów z podatku dochodowego w gestii samorządów.

Obecnie całość tego podatku pozostaje do dyspozycji budżetu państwa. Dopiero parlamentarzyści decydują o tym jakie środki skierować do poszczególnych samorządów projektując ustawę budżetową. Jak podał w poniedziałek portal dziennika “Kurier Wileński” w litewskim parlamencie złożony został projekt ustawy, który zakłada pozostawienie 20 proc. tych wpływów w dyspozycji organów samorządu terytorialnego.

Projekt zainicjowali deputowani Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP) i Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) – to opozycyjne partie. Socjaldemokrata Eugenijus Sabutis twierdzi, że powierzenie pewnych funduszy bezpośrednio samorządowi ułatwi mu przyciąganie inwestorów. Ideę taką popiera Litewskie Stowarzyszenie Samorządów i program „Kurk Lietuvai” („Twórz dla Litwy”), twierdzi “Kurier Wileński”.

„Przeznaczenie części podatku dochodowego na samorządy zwiększyłoby niezależność finansową gmin, zmniejszyło zależność od dotacji, nie promowało statusu osoby zależnej, ale zmotywowało je do zwiększenia własnych dochodów” – uważa Sabutis wskazują, że tego rodzaju rozwiązanie funkcjonuje w Finlandii, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Luksemburgu i Portugalii.

Podobny projekt ustawy został złożony w litewskim parlamencie w 2018 r. Zakładał on pozostawianie 25 proc. wpływów z podatku dochodowego od mieszkańców danego obszaru w dyspozycji samorządu terytorialnego właściwego dla tego terytorium. Projekt nie doczekał się poparcia.

Litwa jest państwem ściśle scentralizowanym mimo tego, że dwa rejony zamieszkane są w większość przez Polaków. Na Litwie występuje tylko jeden szczebel samorządu – rejonu i miast na prawach rejonu. Nie dysponują one poważnymi wpływami finansowymi ani nie zarządzają większością ziemi na swoim terytorium.

Czytaj także: Jeśli stracimy szkoły, stracimy wszystko

kurierwilenski.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply