We wtorek rano doszło do szturmu specjalnego oddziału policji na siedzibę partii rządzącej Gruzją w czasach Miheila Saakaszwilego.

Funkcjonariusze przeprowadzili interwencję w siedzibie głównej Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ENM) w Tbilisi i wkroczyli do gabinetu jej przewodniczącego Nikanora Melii. Lider został zatrzymany przez policjantów. Operacja rozpoczęła się około godziny 7.30 i została już zakończona, jak podał portal rozgłośni radiowej Echo Kawkaza.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W budynku znajdowali się działacze i sympatycy ENM dlatego funkcjonariusze wyłamując kolejne drzwi używali też gazu pieprzowego. Jak twierdzi Echo Kawkaza kilku obecnym w budynku po interwencji trzeba było udzielić pomocy medycznej. Agencja informacyjna RIA Nowosti napisała o „wielu” takich osobach.

Melia został zatrzymany przez funkcjonariuszy jako podejrzany o organizowanie zamieszek w Tbilisi w dniu 20 czerwca 2019 r. nazywanych „nocą Gawriłowa”. Zwolennicy opozycji, przede wszystkim ENM, próbowali wówczas zająć gmach parlamentu doprowadzając do starć z policją. Powodem burzliwego działania było wystąpienie Siergieja Gawriłowa, rosyjskiego komunistycznego deputowanego Dumy, izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej, w gruzińskim parlamencie.

Melia został uznany za głównego podejrzanego w przewodzeniu zrewoltowanemu tłumowi. W ramach postępowania karnego musiał wpłacić kaucję i trafił do aresztu domowego. Jednak 17 lutego tbiliski sąd miejski zmienił tę decyzję nakładając na Melię zwykły areszt tymczasowy w związku z tym, że złamał warunki aresztu domowego. Z takim wyrokiem nie zgodził się premier Giorgi Gacharia, który w czwartek podał się do dymisji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zjednoczony Ruch Narodowy, partia niegdysiejszego prezydenta Gruzji Miheila Saakaszwilego, jest w ostrej opozycji wobec obecnych władz Gruzji. Partia zbojkotowała ubiegłoroczne wybory parlamentarne. Jej zwolennicy zapowiedzieli już protesty uliczne.

ekhokavkaza.com/ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz