Komisarz UE ds. budżetu Guenther Oettinger uważa, że Polska jest jednym z „śmiertelnych zagrożeń” dla Unii Europejskiej.

Projekt europejski znajduje się w „śmiertelnym niebezpieczeństwie” ze strony przeciwników wewnątrz UE i poza nią – powiedział we wtorek komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger.

Słowa komisarza, które padły w Brukseli na spotkaniu zorganizowanym przez jedno z niemieckich stowarzyszeń, odnotował dzisiaj portal Politico. Oettinger oświadczył, że jeśli kraje UE i Europarlament szybko zatwierdzą kolejny długofalowy budżet UE, to Europa pokaże, że jest w stanie podjąć działania w obliczu owych „śmietelnych niebezpieczeństw”.

Niektórzy w Europie chcą osłabić ją lub nawet zniszczyć – Polska, Węgry, Rumunia, rząd Włoch – mówił Oettinger. Komisarz dodawał, że UE zagrażają także „autokraci używający wojen celnych i agresji”. W tym kontekście wymieniał Władimira Putina, Recepa Erdogana i „sprytnych Chińczyków”.

Oettinger narzekał, że rząd jego własnego kraju -Niemiec wykazuje zbyt mało prounijnego entuzjazmu, szczególnie w kwestiach budżetu. Według niego obecny minister finansów, socjaldemokrata Olaf Scholz jest jeszcze bardziej oszczędny niż jego poprzednik, chadek Wolfgang Schauble. Unijny urzędnik nie widzi także żadnych realnych efektów niemieckiej umowy koalicyjnej, która miała dać Europie „nowy start”.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Guenther Oettinger powiedział w jednym z wywiadów, że Komisja Europejska chce powiązania przekazywania pieniędzy z budżetu UE z przestrzeganiem praworządności. Wcześniej, w 2016 roku urzędnk ten ostro krytykował działania polskiego parlamentu i rządu oraz opowiedział się za nadzorem Komisji Europejskiej nad Polską.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Ostry list Ziobry do unijnego komisarza ws. nagonki na Polskę

Kresy.pl / Politico
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz